Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Loteria i wyróżnienia dla gmin mają przekonać Polaków do szczepień

Loteria i wyróżnienia dla gmin mają przekonać Polaków do szczepień fotolia.pl

Rząd chce przekonać nieprzekonanych do szczepień. 14 maja wystartowała nowa kampania profrekwencyjna „Ostatnia prosta”. Niebawem w życie mają wejść też nowe rozwiązania, które będą promowały szczepienie się.

–  Kończy się ten etap, kiedy największym wyzwaniem było dla nas pozyskanie szczepionek. Wyzwaniem coraz większym będzie przekonanie Polaków do tego, żeby się szczepić. To jest wyzwanie dla nas wszystkich. Tylko zaszczepienie jak największej części populacji pozwoli zwyciężyć Covid-19 – powiedział szef KPRM i jednocześnie pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk podczas prezentacji nowych rozwiązań w Narodowym Programie Szczepień.

75% osób powyżej 70. roku życia przyjęło lub zarejestrowało się już na szczepienie przeciw Covid-19. W grupie 69 – 60 lat mamy współczynnik na poziomie 64%, 59 – 50 lat – 53%.

Nowe rozwiązania w Narodowym Programie Szczepień

  • Od 15 czerwca wojewodowie zapewnią mobilne punkty szczepień podczas imprez masowych (na wzór akcji Zaszczep się w majówkę).
  • Od 1 lipca będzie można przyjąć II dawkę szczepionki w dowolnym, wybranym przez siebie punkcie.
  • Bezpośredni kontakt z osobami 70+. Do seniorów zadzwonią konsultanci, którzy zaoferują możliwość szczepienia przez zespół wyjazdowy. To znaczy, że zainteresowani nie będą musieli wychodzić z domu, żeby przyjąć preparat przeciw Covid-19.
  • Osoby niepełnosprawne będą miały lepszy dostęp do Narodowego Programu Szczepień.
  • Do promocji szczepień w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniora dołączy 100 organizacji i środowisk młodzieżowych.

1 lipca wystartuje też loteria dla osób, które się zaszczepią. Do wygrania będą nagrody pieniężne, samochody hybrydowe czy hulajnogi elektryczne.

Rząd chce też zmobilizować samorządy. Każda gmina otrzyma od rządu od 10 tys. do 40 tys. złotych na organizację lub promocję szczepień. Wielkość kwoty uzależniona będzie od liczby mieszkańców.

Dodatkowo rząd przekaże:

  • 100 tys. złotych dla pierwszych 500 gmin, które osiągną poziom 75% zaszczepienia swoich mieszkańców,
  • 1 mln złotych dla gmin na terenie każdego z byłych 49 województw, które osiągną najwyższy wskaźnik wyszczepialności mieszkańców,
  • 2 mln złotych dla gminy, która osiągnie najwyższy poziom zaszczepienia w Polsce.

Otrzymanie pieniądze gminy będą mogły przeznaczyć na dowolny cel.

Źródło: gov.pl  

Śr., 26 Mj. 2021 1 Komentarz Dodane przez: Małgorzata Orłowska

Komentarze

ignacy
0 # ignacy 2021-06-06 18:32
Ej Boże, Boże.
| | |