Konwent Powiatów Województwa Śląskiego, w dniu 14 listopada br., przyjął stanowisko w sprawie procesu kontraktowania świadczeń zdrowotnych na rok 2012 oraz planowanym poziomie finansowania świadczeń w województwie śląskim.
W treści stanowiska czytamy:
"Konwent Starostów Województwa Śląskiego w poczuciu odpowiedzialności za powierzone zadania oraz w trosce o bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców negatywnie ocenia przygotowywany proces kontraktowania świadczeń zdrowotnych na rok 2012 oraz planowany poziom finansowania świadczeń w województwie śląskim.
Czas na przeprowadzenie konkursów ofert w szpitalnictwie biorąc pod uwagę terminarz postępowań i skutki społeczne ich rozstrzygnięcia jest zagrożeniem ciągłości udzielania świadczeń zdrowotnych na przełomie roku 2011/2012.
Mając to względzie domagamy się podjęcia decyzji o aneksowaniu obecnych szpitalnych umów trzyletnich na okres co najmniej pierwszego kwartału lub nawet pierwszego półrocza 2012 roku. Pozwoli to zapewnić ciągłość udzielania świadczeń w roku 2012 i odpowiednio wczesne ogłoszenie i przeprowadzenie postępowań konkursowych, tak aby podmioty działalności leczniczej w szczególności szpitale miały czas na przygotowanie się do spełnienia warunków kontraktowania określonych przez Fundusz. Procedury konkursowe realizowane przez Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia w pośpiechu, przy niekompletnym i niepełnym stanie prawnym nie gwarantują rozstrzygnięć zapewniających ubezpieczonym konstytucyjne prawo do właściwej opieki zdrowotnej.
Odnosząc się do zaproponowanego poziomu finansowania na rok 2012 dla województwa śląskiego kategorycznie sprzeciwiamy się przedstawionym propozycjom i żądamy wzrostu środków na finansowanie świadczeń zdrowotnych na rok 2012 . Według wersji ostatecznej planu rzeczowo-finansowego na rok 2012 województwo śląskie w porównaniu do roku 2011 otrzymało wzrost nakładów o 0,2 %, porównywalnie województwo mazowieckie , przy liczbie mieszkańców wyższej tylko o 500 tyś. , przy porównywalnym potencjale , jeśli chodzi o liczbę szpitali i pozostałych zakładów wzrost o 6,3 %.
Corocznie Oddział Śląski NFZ wykazuje niedoszacowanie środków na poziomie około 500 mln zł . Tymczasem ponad trzykrotnie większa kwota co roku dystansuje województwo śląskie i mazowieckie , pogłębiając tragiczną już i tak sytuację śląskich zakładów , w szczególności szpitali.
Utrzymanie zaproponowanego dla województwa śląskiego poziomu finansowania świadczeń zdrowotnych na rok 2012 spowoduje drastyczne pogorszenie jakości i dostępności do świadczeń zdrowotnych, doprowadzi do realnego zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców naszego regionu . Pogłębi zapaść finansową szpitali i innych placówek służby zdrowia oraz zniweczy ogromne wysiłki , jakie placówki te wspólnie ze swoimi organami założycielskimi włożyły w przeprowadzenie u siebie procesów restrukturyzacyjnych i inwestycyjnych.
Ze względu na konieczność zachowania dotychczasowego poziomu bezpieczeństwa zdrowotnego , domagamy się ustabilizowania systemu ochrony zdrowia poprzez zwiększenie zaproponowanego poziomu finansowania świadczeń zdrowotnych na rok 2012 dla naszego regionu.
Najwyższą wartością winno być zdrowie i życie człowieka , dlatego priorytetem wszystkich instytucji odpowiedzialnych za te wartości jest zapewnienie najlepszego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia poprzez zagwarantowanie jego stabilnego finansowania, przede wszystkim w sytuacjach występowania powszechnych niedoborów środków finansowych, celem zagwarantowania równego dostępu do świadczeń zdrowotnych dla wszystkich.
Konwent Starostów Województwa Śląskiego oczekuje aneksowania obecnych umów szpitalnych na okres pierwszego półrocza 2012 roku i unieważnienia ogłoszonych postępowań konkursowych na rok przyszły na lecznictwo szpitalne.
/-/ Andrzej Płonka
Przewodniczący Konwentu StarostówWojewództwa Śląskiego
Starosta Bielski"