Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rada Powiatu Gorlickiego przeciwna pomysłowi centralizacji szpitali

Rada Powiatu Gorlickiego przeciwna pomysłowi centralizacji szpitali fotolia.pl

„Powrót do modelu centralnego zarządzania będzie zaprzepaszczeniem dwóch dekad funkcjonowania samorządności w Polsce oraz wprowadzonej wówczas reformy systemu ochrony zdrowia” – czytamy w stanowisku, jakie wydała Rada Powiatu Gorlickiego. Odniesiono się w nim do pomysłów Ministerstwa Zdrowia na restrukturyzację polskich szpitali.

Pomysły na reformę systemu opieki zdrowotnej autorstwa Ministerstwa Zdrowia budzą wiele emocji. W swoim stanowisku postanowiła odnieść się do nich również Rada Powiatu Gorlickiego. Samorządowcy przyznają, że zmiany w systemie ochrony zdrowia w Polsce są niezbędne, jednak nie może do nich dochodzić bez porozumienia ze stroną samorządową oraz z samymi podmiotami leczniczymi, doświadczonymi w pracy zarządczej.

Rada przypomniała, że dzisiejsze dobre funkcjonowanie szpitali i ich wyposażenie w wysokospecjalistyczny sprzęt to wynik długoletnich inwestycji i dbałości samorządów. „Rada podkreśla, że z budżetu Powiatu Gorlickiego w latach 1999-2020 na remonty, modernizację i zakupy sprzętu medycznego zostały przeznaczone środki w wysokości ponad 20 mln zł, zaś przychody z tytułu czynszów i dzierżaw użytkowanego przez Szpital majątku sięgnęły kwoty ponad 32 mln zł” – zaznaczono w stanowisku.

W ocenie Rady Powiatu, centralizacja podmiotów leczniczych może znacząco odbić się na pacjentach i ograniczyć dostępność do usług medycznych. Szpitale zarządzane przez samorządy mają sens, gdyż to właśnie w samorządzie najlepiej znane są potrzeby mieszkańców.

Tym, co według Rady jest koniecznie, jest zwiększenie środków finansowych przekazywanych na ochronę zdrowia, a nie zmiana struktury właścicielskiej.  

Śr., 17 Mrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska