Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Konwent Powiatów Województwa Małopolskiego zajął stanowisko w sprawie restrukturyzacji podmiotów leczniczych

Konwent Powiatów Województwa Małopolskiego zajął stanowisko w sprawie restrukturyzacji podmiotów leczniczych fotolia.pl

„W naszej ocenie przygotowanie jakiejkolwiek dużej reformy systemowej nie może odbywać się z pominięciem przedstawicieli samorządów oraz samych podmiotów leczniczych” – czytamy w stanowisku przyjętym przez Konwent Powiatów Województwa Małopolskiego. Jego przedstawiciele piszą też o dużym niepokoju, jaki wywołało powołanie Zespołu, który ma zająć się przygotowaniem rozwiązań legislacyjnych w tej sprawie.

Samorządowcy za niedopuszczalne uznają pominięcie w składzie ministerialnego Zespołu przedstawicieli zarówno samorządów, jak i szpitali. Podkreślają, że w całej Polsce działa 260 szpitali powiatowych.

Zaznaczyli też wątpliwości, jakie budzą zaplanowane terminy – założenia do projektu ustawy mają powstać do 28 lutego, natomiast sam projekt ustawy do 31 maja. „Przyjęte terminy świadczą o tym, że planowana reforma będzie miała charakter pozorny, tzn. będzie ograniczała się do zmiany struktury właścicielskiej i wprowadzenia kolejnych programów naprawczych” – piszą przedstawiciele Konwentu. Zwracają również uwagę na rażące niedofinansowanie systemu ochrony zdrowia w Polsce. Dane OECD wskazują, że nasz kraj notuje jeden z najgorszych wyników w tym zakresie.

W wydanym stanowisku nacisk został też położony na duży zakres inwestycji, jakie samorządy powiatowe poczyniły w szpitalach na przestrzeni ostatnich ponad dwudziestu lat. Jak czytamy: „Gdyby problem tkwił wyłącznie w umiejętnościach zarządczych i prawidłowo zorganizowanym nadzorze, to instytuty badawcze nadzorowane przez Ministra Zdrowia, który posiada rozbudowany aparat urzędniczy do realizacji tego zadania, odnotowałyby dodatnie wyniki finansowe. Tymczasem analiza sprawozdań finansowych instytutów badawczych z ostatnich lat wskazuje, że dodatnie wyniki finansowe w tych podmiotach stanowią wyjątek od reguły”.

Konwent zwraca też uwagę, że planowana restrukturyzacja podmiotów leczniczych może doprowadzić do ograniczenia dostępu obywateli do świadczeń zdrowotnych.

Jednocześnie stanowczo wyraża też oczekiwanie włączenia w skład Zespołu przedstawicieli Związku Powiatów Polskich.

Czw., 28 St. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska