Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak przedstawiają się koszty wynagrodzeń w szpitalach powiatowych? Odpowiedź w drugiej części Raportu z badania sytuacji finansowej szpitali powiatowych

Jak przedstawiają się koszty wynagrodzeń w szpitalach powiatowych? Odpowiedź w drugiej części Raportu z badania sytuacji finansowej szpitali powiatowych .

Sytuacja finansowa szpitali powiatowych cały czas się pogarsza, zatem niezbędne było jej dogłębne przeanalizowanie przy pomocy narzędzi statystycznych. Druga część raportu autorstwa prof. dr hab. Eweliny Nojszewskiej, dr Agaty Sielskiej i Doroty Gołąb-Bełtowicz dotyczy kosztów wynagrodzeń w szpitalach powiatowych.

Celem szeroko zakrojonego badania było wszechstronne przeanalizowanie sytuacji finansowej szpitali powiatowych od 2015 roku do drugiego półrocza 2019 roku. W części pierwszej raportu, zaprezentowanej we wrześniu 2019 roku (dostępnym tutaj), przedstawione zostały wybrane wskaźniki finansowe, zaś w części drugiej uwaga została skoncentrowana na kosztach wynagrodzeń (zatrudnienia, pracy) ponoszonych przez te szpitale.

W raporcie przedstawiono statystyki i ich interpretacje dla prawie 40 wybranych spośród 130 zmiennych i dotyczących wydatków ponoszonych na wynagrodzenia. Bazowano natomiast na wynikach ankiety, która została rozesłana do szpitali powiatowych w lipcu 2019 roku.

Wstępnie wyznaczono trzy podgrupy, na podstawie cech mogących różnicować wyniki szpitali:

  • Pierwszą z tych cech jest fakt osiągania dodatniego wyniku w kategorii zysk/strata netto;
  • Drugą z cech, na podstawie których szpitale podzielono na dwie grupy jest posiadanie (bądź nie) oddziału SOR;
  • Trzecią i zarazem ostatnią cechą, na podstawie której szpitale podzielono na dwie grupy jest posiadanie (bądź nie) przez szpital statusu spółki prawa handlowego (sp. z o.o. lub S.A.).

Raport został sporządzony na zlecenie Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych.

Autorkami raportu są:

  • Prof. dr hab. Ewelina Nojszewska oraz dr Agata Sielska – Katedra Ekonomii Stosowanej, Kolegium Zarządzania i Finansów SGH, Centrum Badań nad Funkcjonowaniem Systemu Ochrony Zdrowia SGH
  • Dorota Gołąb-Bełtowicz – Zastępczyni dyrektora ds. finansowych Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego SPZOZ w Krakowie

Z pełną treścią raportu można zapoznać się tutaj.

Sob., 19 Gr. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska