Na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia opublikowany został raport CBOS dotyczący realizacji zadań z zakresu ochrony i promocji zdrowia, prezentujący wyniki badań realizowanych w wybranych gminach.
Wynika z nich, że wydatki gmin na ochronę i promocję zdrowia zależą od tego, czy gmina ma na utrzymaniu jednostki organizacyjne ochrony zdrowia. Jeśli nie - wydatki na cele zdrowotne sięgają maksymalnie 1 proc. budżetu. W przeliczeniu na jednego mieszkańca w gminach objętych badaniem jest to od 3 do ok. 20 zł.
W wyjaśnieniach dotyczących przeznaczania niewielkich środków w budżecie na cele ochrony i promocji zdrowia czytamy:- Ochrona i promocja zdrowia nie należy do zadań gminy
- gmina nie przeznacza środków w budżecie specjalnie na ten cel, ponieważ elementy ochrony i promocji zdrowia pojawiają się wśród innych zadań (np. w dziedzinie oświaty, kultury fizycznej, opieki społecznej) lub
- gmina nie powinna i nie musi się tym w ogóle zajmować, należy to do zadań innych instytucji dysponujących środkami finansowymi na ten cel (np. Ministerstwo Zdrowia, NFZ)
- Ochrona i promocja nie są zadaniami priorytetowymi, w gminie istnieją ważniejsze potrzeby.
- Priorytetem jest rozwój cywilizacyjny gminy, a w tej dziedzinie jako najistotniejsze postrzegane są inwestycje, mające na celu poprawę jakości życia mieszkańców; kwestie zdrowotne traktowane bywają jako drugorzędne.
- Brak wystarczających środków finansowych.
- Wobec napiętych budżetów środki przeznaczane są w pierwszej kolejności na cele „sztywne" oraz na zadania postrzegane jako priorytetowe lub należące do powinności samorządu. Zadania o charakterze zdrowotnym nie mieszczą się – w odczuciu części respondentów – w żadnej z tych kategorii.
Pełna treść raportu dostępna jest na stronach MZ