Rada Powiatu w Bielsku Podlaskim w dniu 28 października br. podjęła stanowisko w sprawie zasad kontraktowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia nocnej i świątecznej ambulatoryjnej i wyjazdowej pomocy medycznej na terenie Powiatu Bielskiego.
W treści stanowiska czytamy:
"Rada Powiatu w Bielsku Podlaskim wyraża zdecydowany protest przeciwko zmianie obszarów zabezpieczenia w konkursach na nocną i świąteczną opiekę zdrowotną w województwie podlaskim, ogłoszonych przez Podlaski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.
Obecnie w Powiecie Bielskim opiekę tą sprawuje Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim. Dlatego niedopuszczalne są decyzje urzędnicze, które dezintegrują teren Powiatu Bielskiego i wyłączają z niego Gminę Rudka, przypisując ją do obszaru „wysokomazowieckiego", a do obszaru „białostockiego" przypisując miasto Brańsk oraz gminy Brańsk i Wyszki. Narusza to wszelkie uwarunkowania społeczne, demograficzne, komunikacyjne oraz historyczne panujące w naszym powiecie. Od lat zdecydowana większość mieszkańców powiatu leczyła się, bądź leczy w bielskim szpitalu, dlatego Rada Powiatu w Bielsku Podlaskim jednoznacznie nie akceptuje sztucznego wyłączenia części gmin z terenu powiatu w konkursach na nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.
Rada Powiatu w Bielsku Podlaskim żąda przywrócenia integralności powiatu i przeprowadzenia konkursu, w którym obszar zabezpieczenia nie będzie naruszał granic powiatu. Tylko wtedy bowiem Powiat Bielski będzie mógł odpowiedzialnie realizować jedno z podstawowych zadań określonych w art. 4 ust. 1 pkt. 2 ustawy o samorządzie powiatowym z dnia 5 czerwca 1998 r., który stanowi, iż ,,Powiat wykonuje określone ustawami zadania publiczne o charakterze ponadgminnym w zakresie: 2) (...) ochrony zdrowia".
Przewodniczący Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim
/-/ Adam Miron Łęczycki"