W Unii Europejskiej szkodliwe i ryzykowne spożycie alkoholu stanowi drugi wśród najważniejszych czynników ryzyka chorób i przedwczesnych zgonów. Szkodliwe spożywanie alkoholu stanowi istotny problem społeczny. O medycznych i ekonomicznych aspektach używania alkoholu dyskutowali specjaliści z krajów europejskich i ze Stanów Zjednoczonych. W dniach 11-12 października 2011 r. w Poznaniu odbyła się konferencja „Polityka alkoholowa w Polsce i w Europie. Medyczne i ekonomiczne aspekty używania alkoholu” pod patronatem Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka, współorganizowana przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Ministerstwo Zdrowia.
Podczas wykładów i warsztatów zaprezentowano i przedyskutowano najnowsze informacje i zagadnienia dotyczące problematyki alkoholowej, takie jak: konsekwencje zdrowotne spożywania alkoholu, Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS), epidemiologia oraz polityka alkoholowa w Europie i na świecie.
Uczestnicy konferencji wypracowali i przyjęli Stanowisko Europejskiej Konferencji Ekspertów: Medyczne i Ekonomiczne Aspekty Używania Alkoholu (MEDUSA). W którym zwracają uwagę na potrzebę międzynarodowej koordynacji, współpracy oraz wsparcia ze strony Komisji Europejskiej w celu uzupełniania krajowych polityk w zakresie zdrowia publicznego. Apelują do twórców polityki o wykorzystanie istniejących obszernych zasobów wiedzy naukowej dotyczącej skutecznych i efektywnych kosztowo strategii i interwencji mających na celu zapobieganie i ograniczanie szkód związanych z alkoholem.