Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Choroby zakaźne. Konferencja samorządowa oraz spotkanie dla rodziców

Choroby zakaźne. Konferencja samorządowa oraz spotkanie dla rodziców fotolia.pl

Rola Jednostek Samorządu Terytorialnego w poprawie dostępności do szczepień ochronnych to temat konferencji, która odbędzie się we wtorek, 10 października w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu. Wydarzenie odbywa się w ramach ogólnopolskiego cyklu edukacyjnego „Zdrowie-Człowiek-Profilaktyka” i zostało objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Elbląga, Pana Witolda Wróblewskiego.

Partnerami merytorycznymi spotkania są organizacje działające na rzecz zdrowia: Stowarzyszenie Parasol dla Życia oraz Fundacja Aby Żyć. Celem spotkania jest omówienie aktualnej sytuacji epidemiologicznej województwa oraz debata nad dalszymi działaniami, mającymi na celu polepszenie stanu zdrowia mieszkańców regionu w perspektywie kolejnych lat. Dla uczestników zaplanowano debatę otwartą, która posłuży wspólnemu zastanowieniu się nad możliwościami poprawy dostępu do skutecznej profilaktyki chorób zakaźnych. Poruszona zostanie też kwestia alternatywnych źródeł finansowania, z których możliwe jest uzyskanie dofinansowania do realizacji nowych programów polityki zdrowotnej. Po konferencji odbędzie się spotkanie dla rodziców nt. programu szczepień przeciwko pneumokokom, który planowany jest do wdrożenia, dla dzieci z Elbląga jeszcze w bieżącym roku.

Podczas wydarzenia o najważniejszych wyzwaniach w profilaktyce chorób zakaźnych opowie lek. med. Anna Zdanowska-Ruskań, konsultant wojewódzki ds. pediatrii dla województwa warmińsko-mazurskiego. Efekty wdrażanych programów profilaktycznych przedstawi Marek Jarosz, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, natomiast podsumowania dotychczas realizowanych Programów Polityki Zdrowotnej finansowanych z budżetu Miasta dokona Paulina Lutomska, Inspektor Referatu Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Elblągu.

O zmianach Ustawowych dotyczących programów polityki zdrowotnej opowie Małgorzata Adamowicz, Koordynator lokalnego zespołu koordynacyjnego Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich i Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej, zaś kwestie związane z możliwością pozyskiwania Funduszy Europejskich na działania zdrowotne opowie Edyta Masłowska-Parafian, ekspert ds. Funduszy Unijnych.

Do udziału w konferencji zaproszeni zostali przedstawiciele samorządu terytorialnego szczebla gminnego i powiatowego województwa warmińsko-mazurskiego, radni, przedstawiciele środowiska medycznego oraz przedstawicie Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Początek spotkania o godzinie 11.00.

 „Zdrowie-Człowiek-Profilaktyka” – ogólnopolski projekt edukacyjny, skierowany do środowisk samorządowych oraz pracodawców, osób zarządzających zasobami ludzkimi i osób mających wpływ na kształtowanie polityki zdrowotnej w przedsiębiorstwie. Celem inicjatywy jest zwrócenie uwagi na potrzebę angażowania się w profilaktykę chorób zakaźnych (zestawienie kosztów chorób z kosztami działań profilaktycznych), edukacja nt. priorytetowych obszarów zdrowotnych (na czym warto się skupić, w co inwestować), motywowanie do inwestowania w programy profilaktyczne, wskazanie korzyści płynących z inwestycji w profilaktykę chorób (np. wizerunkowych, ekonomicznych, biznesowych, zdrowotnych, rekrutacyjnych), dostarczenie informacji nt. narzędzi, które ułatwią efektywne wdrożenie, przeprowadzenie i ewaluację działań oraz dostarczenie praktycznej wiedzy nt. pozyskiwania alternatywnych środków do realizacji programów z zakresu profilaktyki zdrowia, m.in. z Narodowego Funduszu Zdrowia i UE. Inicjatywa służy również pokazaniu dobrych praktyk (polskich i międzynarodowych) oraz dyskusji na temat potencjału zdrowia człowieka i realizacji działań profilaktycznych w środowiskach lokalnych, w tym w miejscach pracy.

Załączniki:
Pobierz ten plik (Zaproszenie_Elbląg_10.10.2017.pdf)Zaproszenie443 kB
Czw., 5 Prn. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska