Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Gmina Strawczyn zaprasza dzieci na bezpłatne szczepienia przeciwko meningokokom

Gmina Strawczyn zaprasza dzieci na bezpłatne szczepienia przeciwko meningokokom .

Od 18 września na terenie gminy Strawczyn rodzice będą mieli możliwość zaszczepienia swoich dzieci przeciwko zakażeniom meningokokowym. W tym roku szansę na uzyskanie najskuteczniejszej ochrony przed bakteriami wywołującymi takie choroby jak posocznica (zwana sepsą) czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, może otrzymać około 170 osób. Inicjatywa w całości finansowana jest z budżetu gminy, która na ten cel przeznaczyła ponad 25 000 zł. Dzięki temu szczepienia są całkowicie bezpłatne, a skorzystać z nich mogą wszystkie dzieci urodzone w 2004, 2005 oraz 2015 roku, zameldowane na terenie gminy Strawczyn. 

Zachorowania wywołane meningokokami występują najczęściej w okresie jesienno-zimowym. Przyczyną tego zjawiska są masowe infekcje dróg oddechowych wywołane wirusami i bakteriami, które obniżając naszą odporność, torują drogę zakażeniom meningokokowym. Warto więc skorzystać z możliwości szczepień właśnie teraz. Akcja potrwa tylko do 15 grudnia br.

Dlaczego meningokoki są tak groźne?

Meningokoki (Neisseria meningitidis) to bakterie otoczkowe wywołujące inwazyjną chorobę meningokokową (IChM), która przebiegając pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, mózgu lub sepsy, obarczona jest ogromnym ryzykiem powikłań oraz wysoką śmiertelnością. Bakterie meningokokowe odpowiedzialne są m.in. za infekcje organizmu takie jak zapalenie ucha środkowego i gardła, zapalenie płuc, zapalenie osierdzia i wsierdzia, zapalenie szpiku kostnego czy stawów.

W cięższych przebiegach zakażenie może prowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu, niewydolności nerek, padaczki, uszkodzeń neurologicznych w obrębie mózgu, a nawet niedowładów i martwicy kończyn (amputacja). Inwazyjną chorobę meningokokową nierzadko trudno jest zdiagnozować, gdyż początkowo jej objawy nie są charakterystyczne i łatwo pomylić je np. z grypą. W jej leczeniu niezwykle istotny jest czas. Tylko wczesne rozpoznanie, jak najszybsza hospitalizacja oraz wdrożenie prawidłowej terapii dają pacjentowi realne szanse na wyzdrowienie.

Inwazyjna choroba meningokokowa w każdym przypadku stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia chorego. Choroba może mieć przebieg piorunujący, prowadząc w ciągu zaledwie kilku godzin do rozwinięcia się wstrząsu, a nawet zgonu chorego. W przypadku posocznicy śmiertelność wynosi 30-50% – ostrzega lek. med. Barbara Szczepańska, specjalista pediatrii i chorób zakaźnych. – W Polsce w minionym roku zgłoszonych zostało 158 przypadków zachorowań na inwazyjną chorobę meningokokową, wśród których łącznie odnotowano 121 przypadków śmiertelnych (dane KOROUN). Statystyki te nie pozostawiają wątpliwości – prowadzenie programów szczepionkowych jest niezbędnym działaniem profilaktycznym i tylko w ten sposób możemy znacząco wpłynąć na zmniejszenie liczby zachorowań, powikłań i zgonów – informuje lek. med. Barbara Szczepańska.

W jaki sposób przenoszą się meningokoki, komu i kiedy najbardziej zagrażają?

- Na zakażenie meningokokami narażeni jesteśmy w każdym wieku. Do grupy o najwyższym ryzyku należą przede wszystkim niemowlęta do 1 r.ż. oraz małe dzieci do 5 r.ż., wśród których choroba najczęściej się rozwija z uwagi na niedostatecznie wykształcony jeszcze układ immunologiczny, ale także młodzież, wśród której stwierdzono najwyższe nosicielstwo. Wynika to z faktu, że grupa ta, prowadząc bardziej ryzykowny tryb życia, często nieświadomie naraża się na zakażenie, które odbywa się drogą kropelkową. Spędzanie czasu w grupie, wspólne posiłki i korzystanie z tych samych sztućców, picie z tej samej butelki czy kubka, dzielenie się tą samą kanapką, częste uczęszczanie do dyskotek, klubów i pubów - wszystkie te czynności sprzyjają przekazywaniu bakterii, która jeśli dostanie się do słabszego organizmu, może wywołać zakażenia – dodaje lek. med. Barbara Szczepańska. – Przed nami trudny okres jesienno-zimowy – warto pamiętać, że szczyt zachorowań meningokokowych zbiega się z zimowym szczytem zachorowań na infekcje wirusowe dróg oddechowych. Dlatego warto pomyśleć o szczepieniu właśnie teraz i profilaktycznie zaszczepić dzieci, zapewniając im skuteczną ochronę przed tymi bakteriami – podsumowuje dr Szczepańska.

Prowadzony przez gminę Strawczyn program szczepień przeciwko meningokokom uzyskał pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). W Polsce szczepienia przeciwko meningokokom są zalecane przez pediatrów, ale z powodów budżetowych niestety nie są refundowane przez państwo. Oznacza to, że rodzice, chcąc zapewnić dziecku ochronę, sami muszą ponieść koszt szczepionki. Nie jest to tania inwestycja. Jedna dawka to koszt ok. 170 złotych. Warto więc skorzystać z możliwości bezpłatnego zaszczepienia dziecka, szczególnie teraz w okresie wzmożonych zachorowań. W ramach akcji podawana jest 1 dawka szczepionki.

- Przeciwko meningokokom powinno zostać zaszczepione każde dziecko. Niestety, w Polsce szczepienie to zostało wpisane do Programu Szczepień Ochronnych (PSO) jako zalecane i nie jest refundowane z budżetu państwa. Tegoroczna inicjatywa gminy Strawczyn jest więc szansą dla wielu rodzin, których niejednokrotnie nie stać na samodzielne pokrycie kosztów płatnej ochrony. Dlatego serdecznie zapraszamy do naszych placówek, do konsultacji z lekarzem i skorzystania z możliwości bezpłatnego szczepienia – zachęca Marek Żelazny, kierownik Ośrodka Zdrowia w Strawczynie, który jest realizatorem programu.

Szczepienia realizują:

  • Samorządowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Strawczynie
    Ogrodowa 2, 26-067 Strawczyn       
    Tel. 41 303 80 06         
  • Samorządowy Zakład Opieki Zdrowotnej – filia w Oblęgorku
    Gimnazjalna 15a, Oblęgorek, 26-067 Strawczyn
    Tel. 41 303 04 27

Więcej informacji można uzyskać pod powyższymi numerami telefonów oraz pod numerem
+48 508 668 761 (p. Alicja Zapała – pielęgniarka koordynująca) od poniedziałku do piątku w godz. 9-15, a także na stronie: www.strawczyn.pl
.

Śr., 27 Wrz. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska