Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Unijna polityka antynikotynowa

Unijna polityka antynikotynowa fotolia.pl

Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej ds. Zdrowia i Konsumentów zaprezentowała wyniki konsultacji społecznej na temat europejskiej polityki antynikotynowej. Palenie tytoniu jest najczęstszą przyczyną możliwych do uniknięcia chorób w Unii Europejskiej i powoduje około 650 tys. zgonów w UE rocznie. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia tylko w tym roku używanie tytoniu doprowadzi do śmierci prawie sześciu milionów osób na świecie.

Konsultacja społeczna rozpoczęła się jesienią zeszłego roku.  Zainteresowanie tematyką było ogromne, uzyskano aż 85 tys. odpowiedzi. Większość uczestników stanowiły osoby prywatne,  w konsultacjach wzięli udział także przedstawiciele branży tytoniowej, organizacji pozarządowych oraz władze publiczne. Respondenci wypowiadali się na temat sześciu kluczowych obszarów: zakresu, wyrobów tytoniowych bezdymnych, informacji dla konsumentów, zgłaszania składników, objęcia składników regulacjami oraz dostępu do wyrobów tytoniowych. Wiele osób wypowiadało się za wprowadzeniem  obowiązkowych graficznych ostrzeżeń zdrowotnych i uproszczonych opakowań, środki te osłabiałyby znacząco reklamową funkcję opakowania i zapewniałyby równą ochronę obywateli Europy. Przeciwnicy odwoływali się natomiast do kwestii prawnych, przekonując, że środki te miałyby nikły wpływ na decyzję o rozpoczęciu palenia lub nie miałyby go wcale. 

Wyniki konsultacji zostaną uwzględnione w przygotowywanej ocenie skutków dotyczącej gospodarczych, społecznych i zdrowotnych efektów oraz wykonalności różnych wariantów strategicznych dotyczących polityki antynikotynowej. Obecna dyrektywa w sprawie wyrobów tytoniowych (2001/37/WE) pochodzi z 2001 r. Od tego czasu dokonał się znaczący postęp naukowy i zmieniła się sytuacja międzynarodowa. UE i  26 spośród jej państw członkowskich są stronami ramowej konwencji Światowej Organizacji Zdrowia o ograniczeniu użycia tytoniu, która weszła w życie w lutym 2005 r. Dlatego konieczna jest aktualizacja przepisów. W przyszłym roku Komisja Europejska przedstawi wniosek ustawodawczy w tej sprawie.

Niedz., 31 Lp. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna