Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Negatywne zmiany w organizacji inspekcji sanitarnej

Negatywne zmiany w organizacji inspekcji sanitarnej fotolia.pl

12 grudnia 2016 roku w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu ds. Ustrojowych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

W programie posiedzenia znalazły się dwa podstawowe punkty - zaopiniowanie projektu ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz zaopiniowanie projektu rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Pierwszy z ww. projektów był opiniowany również przez Zespół ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej. Dotyczy on zmian w organizacji organów inspekcji sanitarnej przez ustanowienie administracji niezespolonej w przedmiotowym obszarze. Zgodnie z uzasadnieniem przygotowanym przez resort zdrowia, "nowe rozwiązania przyczynią się do sprawnej realizacji jednolitej strategii i polityki rządu w obszarze ochrony zdrowia publicznego. Takie rozwiązanie organizacyjne zapewni większą sprawność działania organów Inspekcji, ale także jest warunkiem koniecznym do uzyskania przez Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego pełnej koordynacji nad realizacją zadań przez Państwową Inspekcję Sanitarną.” Z taka argumentacją resortu zdrowia nie zgodziła się przedstawicielka Związku Powiatów Polskich. W toku posiedzenia wskazano, że w uzasadnieniu do projektu nie zawarto żadnych argumentów, które przemawiałyby za wyższością administracji niezespolonej nad aktualną (zespoloną). Zapytani przez przedstawicielkę ZPP o zasadność proponowanych zmian i dane, w oparciu o które przygotowano nowelizację, projektodawcy nie wskazali ani jednego argumentu (poza „uzasadnieniem historycznym”), który wskazywałby, że nowe przepisy poprawią sprawność funkcjonowania Inspekcji.

Wobec takiego stanowiska Ministerstwa Zdrowia, na wniosek ZPP, Zespół zaopiniował ww. projekt negatywnie.

W odniesieniu do projektu zmian w rozporządzeniu dot. wynagradzania pracowników samorządowych, strona rządowa poinformowała, że przesłana do KWRiST wersja projektu nie jest wersją ostateczną, w związku z czym Zespół postanowił o odroczeniu procedowania do czasu otrzymania finalnego tekstu rozporządzenia.

Sob., 17 Gr. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka