Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Starostowie dolnośląscy oceniają sieć szpitali

Starostowie dolnośląscy oceniają sieć szpitali fotolia.pl

Niedopuszczalne jest ustalanie budżetów szpitali na poziomie nieadekwatnym do ponoszonych przez nie kosztów tak samo jak i wyeliminowanie z systemu oddziałów specjalistycznych działających w szpitalach powiatowych.

Tak wynika ze stanowiska Konwentu Powiatów Województwa Dolnośląskiego podjętego 28 listopada br. w Sycowie.

Starostowie z zaniepokojeniem przyjmują procedowaną właśnie nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych tworzącą sieć szpitali, a także powiązany z nią projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia wprowadzający kategoryzację szpitali. Ich następstwem może być obniżenie finansowania szpitali w zakresie czterech oddziałów podstawowych, począwszy od 1 lipca 2017 r., do poziomu z 2015 r., a także utrata części posiadanych przez nie oddziałów specjalistycznych.

Konwent przyjmuje stanowisko, że niedopuszczalne jest ustalanie budżetów szpitali na poziomie nieadekwatnym do ponoszonych przez nie kosztów. Jest to niezmiernie ważne zwłaszcza w powiązaniu z podwyżką wynagrodzeń minimalnych od 1 stycznia 2017 r., a także procedowanym wprowadzeniem taryfikatora wynagrodzeń pracowników medycznych.

Starostowie uważają także za niedopuszczalne wyeliminowanie z systemu oddziałów specjalistycznych działających w szpitalach powiatowych. - Mogłoby to spowodować ograniczenie dostępu do specjalistycznych świadczeń dla mieszkańców, a także krachu finansowego szpitali powiatowych – tłumaczą samorządowcy.

- Oczekujemy zakontraktowania od 1 lipca 2017 r. wszystkich oddziałów działających obecnie w strukturach szpitali powiatowych i zagwarantowanie im finansowania na poziomie minimum wykonania roku 2016, powiększonego o koszty wzrostu wynagrodzeń minimalnych i przewidywanego wzrostu wynagrodzeń pracowników medycznych zgodnie z procedowanym projektem – dodają.

Samorządowcy przypominają jednocześnie, że zgodnie z ustawą o działalności leczniczej właściciele szpitali są zobowiązani do pokrycia strat wynikających z ujemnego wyniku finansowego szpitali, co od wielu lat jest następstwem niedoszacowania kontraktów.

Pt., 2 Gr. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska