Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Starostowie łódzcy o przyszłości szpitali

Starostowie łódzcy o przyszłości szpitali fotolia.pl

Debata na temat roli szpitali powiatowych w świetle projektowanych zmian w systemie opieki zdrowotnej – to ważny punkt ostatniego posiedzenia Konwentu Powiatów Województwa Łódzkiego.

Spotkanie odbyło się 22 listopada br. w Brzezinach. Oprócz starostów uczestniczyli w nim: Karol Młynarczyk, wicewojewoda łódzki; Małgorzata Żurawska-Klepacz, zastępca dyrektora Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Przybyli również przedstawiciele szpitali z regionu.

Wprowadzeniem do debaty stały się: informacje na temat projektowanych zmian w systemie opieki zdrowotnej, zaprezentowane przez Martę Bogusiak z Kancelarii Fortak& Karasiński Radcowie Prawni Sp. P., prezentacja pt. „System podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń zdrowotnych”, przedstawiona przez Małgorzatę Żurawską-Klepacz, i stanowisko wobec planowanych zmian w systemie opieki zdrowotnej, zaprezentowane przez Karola Młynarczyka.

Ożywiona dyskusja, w trakcie której ścierały się różne – nietrudne w takim gronie do przewidzenia i do natychmiastowego pogodzenia – interesy, racje i poglądy, pokazała, że dużo emocji budzą, między innymi, kryteria, według których szpitale zaliczone zostaną do tzw. sieci szpitali. Jak bowiem przewiduje projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, tylko zakwalifikowane do sieci placówki będą miały gwarancję, że NFZ zawrze z nimi umowę bez konieczności uczestniczenia w postępowaniu konkursowym. Pozostałym placówkom świadczącym usługi pozostanie ubieganie się o kontrakty w postępowaniu konkursowym.

Przedstawiciele powiatów i istniejących na ich terenie szpitali nie kryli też obaw o przyszłość, jeśli idzie o zasady i wysokość refundowania tzw. nadwykonań. Postulowali, żeby wykonane usługi rozliczane były według realizacji świadczeń w 2016 roku, a nie – jak uważa strona rządowa – na podstawie ich wykonań w 2015 roku. Reprezentanci powiatów, które niemałym kosztem zbudowały na swoim terenie duże (niestety, często ponad miarę) i dobrze wyposażone szpitale, mówili również z wielkim lękiem o potencjalnych problemach ekonomicznych tych placówek (zadłużaniu się) w razie niezakwalifikowania ich do tzw. sieci. Uczestnicy posiedzenia zwrócili także uwagę na to, że tworzenie tzw. sieci szpitali powinno być skorelowane z pracami nad mapami potrzeb zdrowotnych.

Do problemów podniesionych w trakcie debaty odniósł się krytycznie wicewojewoda łódzki. Powiedział on jasno, że niektóre, zgłoszone przez przedstawicieli powiatów i szpitali postulaty - także jego zdaniem - są słuszne, ale z innymi - niemożliwymi do spełnienia przez rząd, przynajmniej w obecnej sytuacji – zdecydowanie nie może się zgodzić. Wicewojewoda obiecał, że wnioski wynikające z przebiegu posiedzenia Konwentu Powiatów Województwa Łódzkiego przekaże przedstawicielom rządu jako głos w debacie na temat projektowanych zmian w systemie opieki zdrowotnej.

Źródło:lodz.uw.gov.pl

Czw., 1 Gr. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska