Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W trosce o zdrowie

W trosce o zdrowie fotolia.pl

Wprowadzenie ryczałtów dla szpitali oraz likwidacja świadczeń ponadlimitowych może przyczynić się do wydłużenia oczekiwania na wizytę lekarską.

Tak wynika ze stanowiska Konwentu Powiatów Województwa Mazowieckiego z 4 listopada br. Starostowie odnoszą się w nim do propozycji rozwiązań prawnych wprowadzających system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Zapewniają, że udzielanie odpowiedniej opieki zdrowotnej, w tym określenie roli szpitali powiatowych jest dla samorządów powiatowych priorytetem. Tymczasem szpitale powiatowe od dawna są niedofinansowane.

- Od kilku lat wskazujemy, że szpitale mazowieckie są niedofinansowane. Algorytm dla Mazowsza jest bardzo niekorzystny. Dziś nasze wyliczenia mówią, że żeby szpitale funkcjonowały, to wysokość ceny jednego punktu powinna wynosić 61 zł na Mazowszu. Mamy nadzieję, że kolejna zmiana nie pogłębi trudnej sytuacji ekonomicznej naszych szpitali – zauważa Krzysztof Fedorczyk, przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Mazowieckiego, starosta węgrowski.

Analizując propozycje zmian legislacyjnych, starostowie pozytywnie odbierają docenienie roli szpitali publicznych oraz uporządkowanie roli ratownictwa medycznego. Z niepokojem jednak oczekują na to w jakiej kwocie zostaną zagwarantowane kontrakty usług zdrowotnych. Są jednak kwestie, które mocno niepokoją.– Czy wzięte zostaną nadwykonania za 2015 r. w 100 % wysokości? Obawiamy się rozwiązań uznaniowych. Wprowadzenie ryczałtów dla szpitali oraz likwidacja świadczeń ponadlimitowych może przyczynić się do wydłużenia oczekiwania na wizytę lekarską. Zastanawiamy się, czy małe szpitale powiatowe nie będą ograniczać się do przyjmowania pacjentów z „własnego rejonu”. Kolejny problem to szpitale powiatowe, które posiadają potencjał większy niż podstawowy. Czy te jednostki otrzymają środki na prowadzenie dotychczasowych zadań? – czytamy w stanowisku.

Starostowie postulują, aby w każdym powiecie znajdowało się podstawowe zabezpieczenie medyczne, a w powiatach ze zwiększoną infrastrukturą szpitalną należy je zachować. Wnoszą ponadto o zagwarantowanie funkcjonowania przy szpitalach powiatowych oddziałów intensywnej terapii. Jego funkcjonowanie mogłoby w ocenie starostów odbywać się na dotychczasowych zasadach. Da to operowanym pacjentom większe bezpieczeństwo.

Korzystnym rozwiązaniem mogłoby być przypisanie szpitalowi powiatowemu obowiązku koordynacji programów profilaktycznych powiecie. – Dzisiejsza organizacja badań profilaktycznych nie spełnia do końca kryteriów dobrego skriningu – czytamy w stanowisku. Samorządowcy domagają się również jednoznacznego zapisu w przepisach prawa co do tego, że świadczenie usług komercyjnych jest możliwe. Mogłoby ono na przykład odbywać się pod nadzorem samorządu.

- Dla poprawienia służby zdrowia potrzebna jest dyskusja i zgoda z udziałem samorządów powiatowych. To w powiecie jest szpital, do którego trafia pacjent, któremu nikt nie powie, że go nie przyjmie – mówią starostowie.

Pt., 25 Lst. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska