Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy niepubliczny ZOZ będący spółką kapitałową ma samodzielną podmiotowość prawnopodatkową?

Czy niepubliczny ZOZ będący spółką kapitałową ma samodzielną podmiotowość prawnopodatkową? fotolia.pl

Niepubliczny zakład opieki zdrowotnej, stanowiący przedsiębiorstwo spółki kapitałowej nie może zostać uznany za samodzielną jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, o której stanowi art. 1 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – tak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 1 grudnia 2015 r., II FSK 2344/13.

Spór powołanej sprawie sprowadzał się do właściwej wykładni prawa materialnego w zakresie możliwości skorzystania przez przedsiębiorstwo podmiotu leczniczego będącego spółką kapitałową, a stanowiące niepubliczny zakład opieki zdrowotnej, ze zwolnienia przedmiotowego z art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p. Jego istota zaś dotyczy tego, czy tego rodzaju NZOZ ma samodzielną podmiotowość prawnopodatkową wynikającą z art. 1 ust. 2 u.p.d.o.p. jako jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej.

Dla określenia prawidłowego statusu NZOZ wchodzącego w skład podmiotu leczniczego będącego przedsiębiorcą i jednocześnie spółką kapitałową niezbędne jest sięgnięcie w pierwszej kolejności do przepisów ustawy o działalności leczniczej. Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o działalności leczniczej podmiotami leczniczymi są przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów u.s.d.g. we wszelkich formach przewidzianych dla wykonywania działalności gospodarczej, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej. Zgodnie z kolei z art. 4 ust. 1 u.s.d.g. przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Należy zatem rozstrzygnąć, czy NZOZ będący przedsiębiorstwem spółki kapitałowej został wyposażony przez ustawę o działalności leczniczej w przymiot jednostki organizacyjnej niebędącej osobą prawną, której ta ustawa przyznaje zdolność prawną.

Wymaga podkreślenia, że w stanie prawnym, w którym złożono wniosek o interpretację indywidualną i w którym jej udzielono obowiązywała definicja legalna z art. 2 pkt 8) ustawy o działalności leczniczej, zgodnie z którą użyte w niej określenie przedsiębiorstwo, oznacza zespół składników majątkowych, za pomocą którego podmiot leczniczy wykonuje określony rodzaj działalności leczniczej. Brak jest zatem w tym przepisie odwołania do definicji przedsiębiorstwa z art. 55¹ K.c. z uwagi na nowelizację ustawy o działalności leczniczej, która została dokonana z dniem 30 czerwca 2012 r.

W literaturze wskazuje się, że składniki majątkowe przedsiębiorstwa wymienione w art. 2 pkt 8) ustawy o działalności leczniczej mają być wyodrębnione tylko wewnątrz podmiotu leczniczego w odniesieniu do rodzaju działalności wskazanej w art. 3 tej ustawy. Z kolei wyodrębnienie to dotyczy w zasadzie jego wewnętrznych rozrachunków w ramach całego podmiotu leczniczego i jest istotne jedynie w odniesieniu do realizacji umów z NFZ, a dysponentem podstawowym tych składników majątkowych, mimo przyporządkowania ich dla poszczególnych rodzajów działalności, jest podmiot leczniczy jako główny ich użytkownik.

Podkreślenia wymaga także, że dopiero spełnienie warunków taksatywnie wymienionych w art. 17 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej czyni podmiot leczniczy, o którym stanowi art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o działalności leczniczej zdolnym do prowadzenia działalności leczniczej przez przedsiębiorstwo, które ma mu do tego służyć.

Dodatkowo należy wskazać, że zgodnie z art. 2 ust. 3 ustawy o działalności leczniczej przedsiębiorstwo podmiotu leczniczego jest jednostką lokalną w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej, dla której nie sporządza się odrębnego bilansu, chyba że podmiot leczniczy postanowi inaczej w regulaminie organizacyjnym. Sama zatem podkreślana przez Spółkę okoliczność sporządzania samodzielnie bilansu przez NZOZ nie może stanowić o uznaniu go za jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej, w rozumieniu art. 1 ust. 2 u.p.d.o.p., gdyż z woli ustawodawcy jest ona jedynie jednostką podmiotu leczniczego, który to jest podatnikiem podatku dochodowego jako spółka kapitałowa wyposażona w osobowość prawną.

Reasumując Sąd stwierdził, że niepubliczny zakład opieki zdrowotnej, stanowiący przedsiębiorstwo spółki kapitałowej nie może zostać uznany za samodzielną jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, o której stanowi art. 1 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Tym samym określone w art. 2 pkt 8) ustawy o działalności leczniczej przedsiębiorstwo podmiotu leczniczego nie może skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt 4) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż podatnikiem podatku dochodowego jest w takim przypadku jest spółka, o której stanowi art. 17 ust. 1c pkt 1) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Źródło: CBOSA

Pt., 7 Prn. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka