Podmiot leczniczy niebędący przedsiębiorcą (samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej oraz jednostka budżetowa) będzie mógł udzielać odpłatnie świadczeń zdrowotnych każdemu pacjentowi, o ile nie są to świadczenia gwarantowane.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało sprostowanie do tekstu pt. „Szpitalom zabraniają leczyć za pieniądze”, opublikowanego w Dzienniku Gazeta Prawna z dnia 24 maja 2011 r.
W tekście zamieszczonym na stronie internetowej resortu zdrowia wyjaśniono, że ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej nie wprowadza zmian w zakresie możliwości udzielania odpłatnych świadczeń zdrowotnych przez podmioty wykonujące działalność leczniczą, w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej. „Nie jest prawdą, że placówka mająca umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, nawet jeśli jest spółką, nie będzie mogła świadczyć odpłatnie tych samych usług, co w kontrakcie. Nie jest też prawdą, że taki przepis dodano do ustawy o działalności leczniczej. Oznacza to, iż powołane w artykule ograniczenia będą dotyczyć wyłącznie podmiotów leczniczych niebędących przedsiębiorcami" - tłumaczy Piotr Olechno, Rzecznik Prasowy Ministerstwa Zdrowia.
Więcej na stronach MZ