Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Interpelacja w sprawie sytuacji szpitali powiatowych z ZPP w tle

Interpelacja w sprawie sytuacji szpitali powiatowych z ZPP w tle fotolia.pl

Poseł Grzegorz Furgo w interpelacji poselskiej zapytał ministerstwo zdrowia o możliwość rozwiązania problemów szpitali powiatowych, w którym to zapytaniu kluczową rolę odgrywa stanowisko Związku Powiatów Polskich. Poseł zaznacza, że  ZPP przytacza szereg błędów jakie zostały popełnione w ostatnim czasie przez ministerstwo oraz NFZ, które to błędy przyczyniły się do pogorszenia sytuacji finansowej samych podmiotów leczniczych jak i JST prowadzących te podmioty.

Wśród nich wskazał na:

  • Niezwiększanie ogólnej wartości kontraktów
  • Niezwiększanie wartości punktu
  • Problemy z uzyskaniem przez szpitale środków z tytułu nadwykonań
  • Niejasne zasady finasowania podwyżek dla pielęgniarek

Najnowsza inicjatywa legislacyjna odczytywana jest jako przerzucenie konsekwencji nieracjonalnego zarządzania środkami publicznymi przeznaczonymi na finansowanie opieki zdrowotnej na jednostki samorządu terytorialnego a tym samym na wspólnoty lokalne. ZPP podkreśla, że w obecnej sytuacji finansowej samorządów taka propozycja jest fikcją – dającą co najwyżej władzom centralnym usprawiedliwienie do nie finansowania na właściwym poziomie świadczeń gwarantowanych.

Co na to ministerstwo?

Otóż, odpowiada ono, że: zgodnie z odpowiednimi przepisami ustrojowymi, do zadań publicznych jednostek samorządu terytorialnego należy m.in. wykonywanie zadań w zakresie promocji i ochrony zdrowia. Instrumenty służące realizacji tych zadań są wskazane w szczególności w ustawach o działalności leczniczej i o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i obejmują m.in. możliwość finansowania programów polityki zdrowotnej oraz zakup aparatury i sprzętu medycznego. Skalę wydatków w tym zakresie mogą zobrazować publikowane dane GUS dotyczące Narodowych Rachunków Zdrowia za poszczególne lata, zgodnie z którymi w ostatnich latach poziom wydatków jednostek samorządu terytorialnego wynosił ok. 4 % ogólnych wydatków bieżących na ochronę zdrowia w Polsce.

Ostatnia zmiana ustawy o działalności leczniczej przewiduje przyznanie jednostkom samorządu terytorialnego możliwości do finansowania świadczeń opieki zdrowotnych. A zatem zmiana ta rozszerza jedynie zakres instrumentów, w oparciu o które jednostki samorządu terytorialnego będą mogły realizować swoje ustrojowe zadania z zakresu ochrony zdrowia. Wybór odpowiedniego instrumentu w tym zakresie będzie, tak jak to ma miejsce obecnie, należał do jednostki samorządu terytorialnego.

Resort dodaje przy tym, iż omawiana ustawa nie nakłada na jednostki samorządu terytorialnego obowiązku finansowania świadczeń gwarantowanych dla członków swojej wspólnoty, a jedynie przyznaje im taką możliwość. Ustawa ta nie nakłada tym samym na jednostki samorządu terytorialnego nowych zadań i nie ma potrzeby przyznawania w tym zakresie jednostkom nowych, dodatkowych środków finansowych.

Podsumowując

Cieszy fakt, że posłowie zapoznali się ze stanowiskiem ZPP i zainteresowali się tą ważką sprawą. Niestety ministerstwo konsekwentnie mówi o nowych, korzystnych dla samorządu rozwiązaniach, które jedynie ułatwią im realizację zadań. Nie widząc przy tym, licznych mogących się pojawić zagrożeń. Pierwszym i najbardziej wyraźnym, który będzie dotykał samych pacjentów to pogłębienie nierówności w dostępie do świadczeń medycznych, które będą w stanie sfinansować bogatsze JST, zaś inne takich możliwości zapewnić nie będą mogły.

Czw., 14 Lp. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk