Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wspierając szpitale powiatowe

Wspierając szpitale powiatowe fotolia.pl

Związek Powiatów Polskich domaga się podjęcia realnych i racjonalnych działań na rzecz poprawy sytuacji finansowej szpitali powiatowych.

Swoje postulaty zawarł w stanowisku podjętym 1 czerwca w Ossie podczas XX Zgromadzenia Ogólnego ZPP.

Po raz kolejny powiaty przypominają, że to właśnie szpitale powiatowe odgrywają szczególną rolę w zapewnianiu właściwego poziomu ochrony zdrowia wspólnot lokalnych. Natomiast działania podejmowane w ostatnich latach przez ministrów zdrowia oraz prezesów Narodowego Funduszu Zdrowia prowadzą do pogorszenia sytuacji finansowej zarówno podmiotów leczniczych, jak i jednostek samorządu terytorialnego prowadzących te podmioty.

Kolejna inicjatywa legislacyjna podjęta przez resort zdrowia nie zwiastuje, aby w tym zakresie coś miało się zmienić.

- Przedstawiony projekt ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej odbieramy jako próbę przerzucania na jednostki samorządu terytorialnego, a tym samym wspólnoty lokalne i poszczególnych obywateli, skutków nieracjonalnego zarządzania środkami publicznymi przeznaczonymi na finansowanie opieki zdrowotnej – czytamy w stanowisku. Jak tłumaczy Związek, zamiast podjąć działania ukierunkowane na usunięcie przyczyn problemów, resort proponuje ograniczenie zdolności jednostek samorządu terytorialnego do dysponowania własnym majątkiem służącym udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej oraz w praktyce uniemożliwia pozyskanie inwestorów celem dofinansowania inwestycji w szpitalach. - Takie zmiany mogą być zaakceptowane jedynie w przypadku jednoczesnego zagwarantowania odpowiednich środków budżetowych powiatom. Jednak taka zmiana nie jest na razie proponowana – ocenia Związek.

ZPP przypomina też o ostatniej informacji o rezultatach kontroli NIK poświęconej realizacji zadań Narodowego Funduszu Zdrowia w 2014 r. Wynika z niej, że istnieje możliwość zwiększenia skuteczności działań na rzecz uszczelnienia systemu m.in. poprzez wprowadzenie autoryzacji wykonania świadczeń przez pacjenta, czy weryfikację osób uprawnionych do świadczeń. Wskazania nie są jednak skutecznie realizowane. Tymczasem skala wykrytych nieprawidłowości wskazuje, że przypadki wyłudzenia środków NFZ nie są incydentalne.

Proponowana jest możliwość finansowania świadczeń gwarantowanych przez jednostki samorządu lokalnego. Taka możliwość będzie jednak fikcją.

- Z tego względu kategorycznie sprzeciwiamy się aktualnie przedstawionemu pomysłowi współfinansowania przez powiaty świadczeń gwarantowanych – wynika ze stanowiska.

W efekcie ZPP oczekuje konkretnych działań respektujących miejsce szpitali powiatowych w systemie ochrony zdrowia i gwarantujących ich odpowiednie funkcjonowanie.

Z pełną treścią Stanowiska ZO ZPP można zapoznać się TUTAJ.

Sob., 4 Czrw. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska