Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rusza cykl spotkań dla samorządów oraz pracodawców

Rusza cykl spotkań dla samorządów oraz pracodawców fotolia.pl

„Potencjał Zdrowia Człowieka. Samorządy i Pracodawcy - dobre praktyki w profilaktyce” pod taką nazwą odbędzie się cykl konferencji edukacyjnych skierowanych do przedstawicieli samorządów oraz pracodawców i przedsiębiorców z całej Polski.

Inicjatorami wydarzeń są organizacje działające na rzecz zdrowia: Stowarzyszenie „Parasol dla Życia”, Fundacja „Aby Żyć” oraz Stowarzyszenie „Medycyna Polska”. Inicjatywa jest rozszerzeniem cyklu spotkań dla samorządowców, nad którym honorowy patronat objął Głównego Inspektor Sanitarny.

Celem konferencji jest dostarczenie uczestnikom praktycznej wiedzy na temat priorytetów zdrowotnych (właściwych dla danego regionu) w zakresie profilaktyki chorób zakaźnych, mechanizmów wdrażania działań prewencyjnych oraz sposobów na pozyskanie alternatywnych środków finansowych na ich realizację (w tym także unijnych). W ramach projektu we współpracy z prof. dr hab. med. Jolantą Walusiak- Skorupą oraz dr n. med. Andrzejem Marcinkiewiczem z Instytutu Medycyny Pracy im. Profesora Jerzego Nofera z Łodzi został przygotowany informator – poruszający wszystkie, kluczowe z puntu widzenia pracodawcy kwestie dotyczące szczepień.

Według danych Center for Disease Control and Prevention każdego roku rośnie liczba zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. Należą do nich: łatwo rozprzestrzeniająca się grypa, infekcje wywołane przez bakterie pneumokokowe i meningokokowe, ale także kleszczowe zapalenie mózgu, czy nieuleczalne wirusowe zapalenie wątroby typu B. Choć nie wszystkie można skutecznie leczyć, to wielu z nich można skutecznie zapobiegać poprzez profilaktykę szczepionkową. Miejsce pracy jest istotnym ogniwem w walce z tymi schorzeniami.

- Jedną z podstawowych przyczyn absencji pracowniczej są choroby o podłożu zakaźnym. Zakażenie jednego pracownika – bez względu na to, czy doszło do zakażenia w wyniku wykonywania obowiązków służbowych, czy poza pracą – może spowodować rozprzestrzenienie się zakażenia wśród pozostałych pracowników: na przykład na grypę choruje od 15 do 25% pracowników, podczas gdy w populacji generalnej obejmuje ona jedynie 4,1% do 5,5% osób. Częsta absencja spowodowana chorobą wymusza od pracodawcy nie tylko zmiany w organizacji pracy, ale również generuje dla firmy dodatkowe koszty związane z organizacją zastępstwa – mówi Andrzej Kuczara, prezes Fundacji „Aby Żyć”.

Korzyści z realizacji działań profilaktycznych to mniejsza liczba zachorowań – a co za tym idzie niższa absencja w pracy, niższe koszty zasiłków chorobowych, większa produktywność, lepsza atmosfera pracy - brak rozdrażnienia wynikającego z przyczyn zdrowotnych.

- Nasza inicjatywa służy pokazaniu dobrych praktyk i wywołaniu dyskusji na temat potrzeby poprawy stanu zdrowia lokalnej społeczności. Zachęcamy lokalne samorządy oraz przedstawicieli firm do wdrażania dobrych programów zdrowotnych, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki szczepionkowej. Są to działania o udowodnionej skuteczności odpowiadające ważnej potrzebie zdrowotnej, a przy tym stosunkowo łatwe do przeprowadzenia i ewaluacji. Ogromną wartością naszych spotkań jest możliwość wymiany doświadczeń z osobami z całej Polski oraz możliwość zdobycia praktycznej wiedzy na temat możliwości pozyskiwania środków unijnych do realizacji działań z zakresu profilaktyki zdrowia w firmie – podsumowuje Piotr Moskal wiceprezes Stowarzyszenia Medycyna Polska.

- Wierzymy, że w dobie społecznej odpowiedzialności biznesu i znaczenia CSR dla strategii zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw nasza inicjatywa spotka się z zainteresowaniem pracodawców a zaangażowanie w profilaktykę zdrowia pracowników przyniesie firmom ogromne korzyści, zarówno ekonomiczne jak i wizerunkowe – kwituje Andrzej Kuczara.

Lokalizacje i terminy spotkań dostępne będą na stronie www.zaszczep-zdrowie.pl

Śr., 27 Kw. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska