Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Resort zdrowia uwzględnił uwagi ZPP do NPZ

Resort zdrowia uwzględnił uwagi ZPP do NPZ fotolia.pl

Nowe zestawy wskaźników monitoringu zdrowia, rozszerzenie katalogu zadań związanych z przeciwdziałaniem uzależnieniom behawioralnym czy zmiana sposobu realizacji programu w zakresie propagowania sportu to zastrzeżenia ZPP do Narodowego Programu Zdrowia zaakceptowane przez resort zdrowia.

Chodzi o projekt rozporządzenia w sprawie Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 z 13 listopada 2015 r. autorstwa Ministerstwa Zdrowia.

Z jego treścią zapoznać się można tutaj.

Z projektu wynika, że głównym celem Narodowego Programu Zdrowia (NPZ) na lata 2014 – 2020 jest przeciwdziałanie czterem przewlekłym chorobom niezakaźnym (choroby układu sercowo-naczyniowego, nowotwory, cukrzyca oraz choroby układu oddechowego), które dzielą ze sobą podstawowe czynniki ryzyka zdrowotnego – palenie tytoniu, nieprawidłową dietę, brak aktywności fizycznej oraz nadmierną konsumpcję alkoholu. Kolejnym obszarem, obok zgrupowanych w dwa cele dotyczące problemu nadwagi i otyłości wywołanej wspomnianymi czynnikami ryzyka oraz uzależnień i problemów z nich wynikających.

Projekt jest obecnie konsultowany na forum Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Związek Powiatów Polskich uczestniczy aktywnie w tych pracach, czego dowodem są zgłoszone do projektu uwagi zarówno redakcyjne, jak i merytoryczne. Większość z nich spotkała się z pozytywną reakcją Ministerstwa Zdrowia.

Wśród zaakceptowanych przez resort uwag ZPP przykładowo można wymienić te odnoszące się do sposobu oceny realizacji celów NPZ 2016 – 2020. Eksperci Związku zwrócili uwagę, że zaproponowane przez resort wskaźniki nie gwarantują rzetelnej oceny, czy realizacja programu osiąga założone w nim rezultaty zdrowotne, czy też nie. Resort zobowiązał się opracować nowe zestawy wskaźników, które uwzględniają zgłoszone przez ZPP propozycje. Ponadto zgodził się ze stanowiskiem ZPP, że skoro realizacja NPZ 2014 - 2020 powinna przyczyniać się do ograniczania społecznych nierówności w zdrowiu, to planowane interwencje powinny być projektowane i wdrażane w taki sposób, aby móc różnicować grupy społeczne będące ich beneficjentami. To zaś umożliwi np. zbliżenie wskaźników zdrowotnych np. pomiędzy grupami osób o różnym poziomie wykształcenia i lepsze ich porównanie.

Inne pozytywnie rozpatrzone uwagi ZPP dotyczyły sposobu realizacji programu w zakresie propagowania sportu. Z projektu NPZ 2016 – 2020 wynika, że głównym odpowiedzialnym za to działanie ma być minister sportu i turystyki. W ocenie ekspertów ZPP, żeby móc zrealizować to zadanie, Ministerstwo Sportu i Turystyki musiałoby dysponować własną bazą sportową. Tymczasem większość infrastruktury sportowej pozostaje w dyspozycji samorządów lub podmiotów prywatnych. Nawet Centralny Ośrodek Sportu jest osobą prawną a zatem o przeznaczeniu jego mienia nie decyduje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Także i te zastrzeżenia resort zdrowia postanowił uwzględnić. Ministerstwo Zdrowia przychyliło się też do stanowiska Związku wskazującego na konieczność rozszerzenia katalogu zadań związanych z przeciwdziałaniem uzależnieniom behawioralnym (np. od Internetu, czy komputera). Resort zgodził się, że realizacja tego celu nie może ograniczać się jedynie do działań podejmowanych przez Krajowe Biuro Przeciwdziałania Narkomanii i uznał za zasadne włączenie w jego realizację innych instytucji, w tym np. Ministerstwo Edukacji Narodowej, zwłaszcza w kontekście profilaktyki uzależnień wśród uczniów.

Pt., 18 Mrz. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska