Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Eksperci NIK o problemach służby zdrowia

Eksperci NIK o problemach służby zdrowia fotolia.pl
Eksperci Najwyższej Izby Kontroli pochylili się nad bolączkami służby zdrowia, podsumowanie mogło być tylko jedno, w służbie zdrowia czas na daleko idące zmiany. Podstawowe problemy to problemy kadrowe, coraz więcej lekarzy decyduje się po studiach na opuszczenie kraju, by pracować za granicą.
Lekarze tłumaczą decyzję o wyjeździe przede wszystkim złą organizacją pracy w kraju, mętnymi przepisami oraz ograniczonymi możliwościami specjalizacji. Motywacje finansowe wymieniane są zwykle dopiero na czwartym miejscu. W konsekwencji tego trendu największym wyzwaniem polskiej służby zdrowia może stać się wiek kadr medycznych. Lekarze pracujący w kraju są sfrustrowani przede wszystkim biurokracją. Więcej czasu zajmuje im dziś wypełnianie dokumentów niż leczenie. 
 
Lekarze skarżą się też na gąszcz przepisów i regulacji, często niejasnych, a nawet sprzecznych. - Inne jest rozporządzenie ministra, inne NFZ-etu.
 
Podstawowa choroba systemu opieki zdrowotnej zdaniem Jacka Siwica, Wiceprezesa Zarządu Fundacji Watch Health Care, to dysproporcja między zawartością koszyka świadczeń zdrowotnych a wielkością środków na jego realizację. W konsekwencji w obrębie wszystkich 43 dziedzin medycyny następuje pogorszenie dostępności do świadczeń zdrowotnych.
 
Według Marka Balickiego błąd systemu tkwi w odejściu od finansowania opieki nad pacjentem na rzecz finansowania poszczególnych świadczeń. W konsekwencji pacjent stał się świadczeniobiorcą, a szpital przedsiębiorstwem.
 
Wnioski z panelu zostaną wykorzystane w dwóch kontrolach NIK. W pierwszej Izba sprawdzi, jak NFZ realizuje swoje zadania. W drugiej inspektorzy przyjrzą się kształceniu i przygotowaniu kadr medycznych 

Źródło: NIK
Pt., 1 St. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk