Sejm uchwalił ostatecznie ustawę o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Teraz nowelizacja trafi na prezydenckie biurko.
Sejm przyjął część poprawek senackich m.in. doprecyzowanie zasady działania Centrum Egzaminów Medycznych i przesądzenie o jego formie prawnej, maksymalną wysokości opłat za przystąpienie do egzaminu lekarskiego po raz czwarty i kolejny, oraz za egzamin składany w języku obcym. Posłowie poparli także wykreślenie obowiązku konsultowania przez Centrum Egzaminów Medycznych pytań na egzaminy lekarskie z przedstawicielem właściwego towarzystwa naukowego.
W myśl noweli zostanie zlikwidowany staż podyplomowy, Lekarski Egzamin Państwowy oraz Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Państwowy. Na kierunku lekarskim obowiązywać będzie co najmniej sześcioletni okres studiów, obejmujący co najmniej 5.500 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych, a na kierunku lekarsko-dentystycznym - co najmniej pięć lat studiów teoretycznych i praktycznych. Studenci medycyny będą zdawać Lekarski Egzamin Końcowy, a studenci stomatologii - Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy. LEK i LDEK polegać będą na rozwiązaniu odpowiedniego testu, składającego się z 200 pytań zawierających pięć odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Do zaliczenia testu będzie wymagany wynik powyżej 56% maksymalnej liczby punktów. Praktyka zawodowa będzie się rozpoczynała na VI roku studiów dla lekarzy oraz na V roku dla dentystów.
Wprowadzony zostanie tzw. modułowy system specjalizacji. Moduł podstawowy obejmować ma treści uniwersalne dla danej grupy specjalizacji oraz wybrane zagadnienia nauczane obecnie w ramach stażu podyplomowego. Moduł specjalistyczny będzie bezpośrednio związany z przedmiotem specjalizacji i ma obejmować wiedzę ściśle fachową.