Pod rządem obecnie obowiązującej ustawy o działalności leczniczej, w sytuacji, gdy statut SP ZOZ nadawany jest uchwałą organu jednostki samorządu, nie widać żadnych istotnych racji, które przemawiałyby przeciwko uznaniu takiej uchwały za akt prawa miejscowego. (Wyrok WSA w Poznaniu z 8 lipca 2015 r. sygn. IV SA/Po 339/15).
W uzasadnieniu sąd wskazał, że uchwała z zakresu prawa miejscowego, która podlega obowiązkowi ogłoszenia, zawierająca postanowienia niezgodne z tymi ostatnimi przepisami, skutkiem czego nie zostaje przekazana do ogłoszenia w wojewódzkim dzienniku urzędowym, jest w całości nieważna. Przy czym nieważność ta dotyczy nie tylko jej postanowień sprzecznych z przepisami, ale dotyczy całości uchwały jako aktu prawa miejscowego, gdyż z powodu jej nieogłoszenia w wojewódzkim dzienniku urzędowym nie może ona wywołać skutków prawnych w niej zamierzonych.
Właściwe ogłoszenie aktu prawa miejscowego jest bowiem warunkiem jego wejścia w życie – co wprost wynika z art. 88 ust. 1 i 2 Konstytucji RP.
Wyrok jest nieprawomocny.
Źródło: CBOSA