Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Opłata uzdrowiskowa za okres pobytu w szpitalu uzdrowiskowym

Opłata uzdrowiskowa za okres pobytu w szpitalu uzdrowiskowym fotolia.pl

Posłużenie się zwrotem "szpital", czy to w art. 2 ust. 1 pkt 9 ustawy o działalności leczniczej, czy też w art. 17 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, nie stwarza żadnych podstaw, aby różnicować szpitale ze względu na rodzaj świadczonych usług, czy też miejsce ich świadczenia. Zwolnienie z opłaty miejscowej ma również zastosowanie do pacjentów szpitali uzdrowiskowych. Wyrok WSA w Szczecinie z 25 czerwca 2015 r. sygn. I SA/Sz 351/15.

W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że zgodnie z art. 48 ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym gmina uzdrowiskowa w celu realizacji zadań, o których mowa w art. 46, ma prawo do pobierania opłaty, na zasadach określonych w odrębnych przepisach. Jak więc z powyższego wynika, to nie burmistrzowie takich gmin, lecz ustawodawca decyduje o zakresie poboru takich opłat, a przepisami odrębnymi są tu przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, które w art. 17 ust. 2 pkt 2 przewidują zwolnienie od tych opłat osób przebywających w szpitalach, nie czyniąc tu wyjątku dla szpitali uzdrowiskowych.

W związku z faktem, że ustawa o podatkach i opłatach lokalnych. nie odsyła, w zakresie definiowania określenia "szpital", do przepisów innych ustaw brak jest podstaw do poszukiwania definicji "szpitala" w innych ustawach, takich jak ustawa o działalności leczniczej oraz porównywania pojęcia "szpital", określonego w art. 2 ust. 1 pkt 9 tej ustawy z pojęciem "zakładu lecznictwa uzdrowiskowego", którego rodzajem jest szpital uzdrowiskowy, określonego w art. 2 pkt 10 w zw. z art. 6 pkt 1 ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym. W celu ustalenia znaczenia pojęcia "szpital" należy więc odwołać się do wykładni językowej. Według Słownika Języka Polskiego, pod red. prof. M. Szymczaka, wydawnictwo PWN, Warszawa 1996 – "szpital" oznacza zakład lecznictwa zamkniętego służący badaniu i leczeniu chorych wymagających stałej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej, odpowiednich zabiegów leczniczych i diagnostycznych.

Wyrok jest nieprawomocny.

Źródło: CBOSA
 

Pt., 28 Sp. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel