Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Szpitale chcą więcej czasu na poprawę standardów

Szpitale chcą więcej czasu na poprawę standardów fotolia.pl

Z końcem stycznia 2016 r. mija termin na dostosowanie obiektów i urządzeń w placówkach medycznych do wyznaczonych przez resort zdrowia wymogów. Zdaniem części szpitali ten czas jest za krótki. Niespełnienie wymogów prowadzi do wykreślenia podmiotów leczniczych z rejestru.

Kłopotliwe wymogi wynikają z rozporządzenia Ministra Zdrowia z 26 czerwca 2012 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą (Dz.U. z 2012 r., poz. 739). Regulacja ta określa standardy, jakim powinny odpowiadać obiekty i urządzenia w placówkach medycznych. Podmioty lecznicze, które nie dostosują się do wymagań z rozporządzenia w ustawowym terminie do 31 grudnia 2016 r., zostaną wykreślone z rejestru, co w praktyce oznaczać będzie zakończenie ich działalności w zakresie udzielanych świadczeń zdrowotnych.

Obawy co do szans na swoje dalsze funkcjonowanie mają różne szpitale na terenie całej Polski. Ich wyrazem jest na przykład stanowisko Rady Społecznej Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sokółce z 14 lipca br. – Zgodnie z określonymi w rozporządzeniu wymogami w SP ZOZ w Sokółce konieczna jest dobudowa nowego bloku operacyjnego wraz z przebudową oddziału anestezjologii i intensywnej terapii oraz sterylizatorni. (…). Wykonanie powyższych działań wymaga wysokich nakładów finansowych, których nie udało się uzyskać z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007 – 2013 mimo umieszczenia projektu SP ZOZ w Sokółce na liście rezerwowej Indykatywnego Wykazu Indywidualnych Projektów Kluczowych RPOWP na lata 2007-2013 – czytamy w stanowisku. Z tego względu Rada Społeczna SP ZOZ w Sokółce dostrzega konieczność podjęcia działań mających na celu wydłużenia terminu dostosowania podmiotów leczniczych do wymogów określonych przepisami prawa.

Problem niedostatecznie długiego terminu był także przedmiotem interpelacji poselskiej nr 32788 wysłanej do Ministra Zdrowia przez poseł PO Ewę Kołodziej 19 maja br. Także i z niej wyraźnie wynika, iż wraz z końcem 2016 roku wystąpi realne zagrożenie ograniczenia pacjentom dostępu do świadczeń medycznych z uwagi na problemy z dochowaniem terminu do dostosowania podmiotów leczniczych do wymagań stawianych im przez rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2012 r. - Powyższe z całą pewnością w negatywny sposób wpłynie na dostęp do świadczeń zdrowotnych dla wielu obecnych pacjentów tych podmiotów leczniczych, które we wskazanym terminie nie poprawią swoich standardów. Nie ulega jednak wątpliwości, że sprostanie wszystkim wymaganiom stawianym przez rozporządzenie ministra zdrowia jest procesem nie tylko kosztownym, ale przede wszystkim czasochłonnym, co niestety dodatkowo utrudnia przeprowadzenie oczekiwanych modernizacji w tak krótkim czasie. Ograniczone możliwości finansowe samorządów, jak i samych szpitali czy innych podmiotów leczniczych nie pozwalają na ukończenie planowanych modernizacji do 31 grudnia 2016 r., nawet gdyby miałby być uruchomione przy tym środki unijne – czytamy w interpelacji. Poseł Kołodziej zaznacza również, że to samorządowcy podkreślają, że nie mają obecnie możliwości wykorzystania do końca 2016 r. środków unijnych z perspektywy na lata 2014 – 2020 na dokonanie inwestycji w sektorze ochrony zdrowia. - Powyższe argumenty w zestawieniu z realnym ryzykiem ograniczenia pacjentom dostępu do świadczeń zdrowotnych wydają się uzasadniać konieczność wydłużenia okresu, w którym placówki mogą dostosowywać się do nowoczesnych standardów stawianych im przez rozporządzenie Ministra Zdrowia z 26 czerwca 2012 r. – pisze posłanka, występując przy tym z pytaniem o możliwość wydłużenia terminu do końca 2020 r.

Niestety odpowiedzi resortu z 5 sierpnia br. nie można uznać za satysfakcjonującą. - Od dnia 1 lipca 2012 r. obowiązuje rozporządzenie, którego przepisy są bardzo zbliżone do regulacji zawartych w poprzednich rozporządzeniach Ministra Zdrowia z 1992 r., 2005 r., 2006 r. oraz z 2011 r. W wielu przypadkach wymagania określone w kolejnych rozporządzeniach były łagodniejsze i bardziej „współczesne” dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą – podaje Sławomir Neumann, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Jego zdaniem porównując brzmienie regulacji zawartych w kolejnych rozporządzeniach, można przyjąć konkluzję, że zmiany miały na celu uelastycznienie wymagań, a także wydłużenie okresów dostosowawczych (od 1992 r. do 2016 r.). - Ustawodawca uznał, że 24-letni okres jest wystarczająco długi na zapewnienie niezbędnych środków na przeprowadzenie koniecznych remontów i modernizacji oraz na ich realizację. Ponadto, określając termin dostosowania na dzień 31 grudnia 2016 r., wziął pod uwagę różne aspekty omawianego problemu, m.in. sytuację finansową podmiotów wykonujących działalność leczniczą oraz zapewnienie odpowiedniego poziomu udzielanych świadczeń zdrowotnych – czytamy w odpowiedzi ministra Neumanna. Jednocześnie poinformował on, że w Ministerstwie Zdrowia nie są planowane prace legislacyjne zmierzające do wydłużenia okresu dostosowawczego.

Czy to oznacza, że resort chce, aby szpitale, które nie zdołają spełnić wymogów na czas stracą byt? A tego czasu jest przecież coraz mniej…

Sob., 22 Sp. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska