O nowoczesnych technologiach, formach zapobiegania chorobom oraz o problemach w dziedzinie zdrowia rozmawiali uczestnicy 20. Edycji Forum Innowacyjna Ochrona Zdrowia.
Spotkanie miało miejsce 21 kwietnia 2015 r. w hotelu Marriott w Warszawie. Jego organizatorem było czasopismo Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia. Na konferencję przybyło ponad 600 przedstawicieli rynku ochrony zdrowia oraz 50 ekspertów z Polski i zagranicy.
Konferencję rozpoczęła Debata Liderów. Specjalną mowę powitalną – nagranie wideo - wygłosili prof. Jerzy Buzek, Poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Robert Madelin, Dyrektor Generalny Sieci Komunikacyjnych, Wiedzy i Technologii, Komisja Europejska.
Następnie uczestnicy rozmawiali o polityce zdrowotnej Polski i Europy. - Cały nasz wysiłek powinien być spożytkowany na profilaktykę – mówił prof. Marian Zembala, Dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Z kolei prof. Alicja Chybicka, Senator RP, Zastępca Przewodniczącego Senackiej Komisji Zdrowia ubolewała nad niskimi wskaźnikami urodzeń, utrudnionym dostępem dzieci do opieki zdrowotnej. – Powinniśmy wzmocnić profilaktykę zdrowotną w pediatrii. Każde dziecko powinno mieć przynajmniej raz do roku wykonane usg brzucha oraz morfologię – mówiła.
Zgromadzeni omawiali też oczekiwane zmiany prawa, w tym ustawy o ochronie zdrowia publicznego. Wskazali też, że polskim problemem jest starzejące się środowisko lekarzy oraz zbyt mała liczba pielęgniarek.
W drugiej części programu odbyły się sesje szkoleniowe.
Największym zainteresowaniem cieszyła się sesja Strategie Zarządzania Szpitalem. W jej trakcie Lidia Kwiecińska – Bożek, były Dyrektor Szpitala Polskiego im. Św. Elżbiety w Katowicach wyjaśniała czym różni się przywódca od kierownika oraz podkreślała znaczenie benchmarkingu w zarządzaniu szpitalem.
Na zakończenie odbyła się uroczysta 9. Gala Liderów Ochrony Zdrowia - ceremonia wręczenia kryształowych statuetek Liderów za wyróżniające inicjatywy i postawy. Nagrody przyznano w czterech kategoriach: działalność na rzecz pacjenta, innowacyjne pomysły w ochronie zdrowia, skuteczne zarządzanie, promocja zdrowia i profilaktyka.
Wśród wyróżnionych statuetkami znaleźli się: Polska Unia Onkologii z programem „Mam haka na raka”, Ministerstwo Sportu i Turystyki za program „Stop zwolnieniom z WF”, zespół kardiochirurgów na czele z prof. Januszem Skalskim z szpitala dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu, Federacja Stowarzyszeń „Amazonki”, oraz zajmujący się leczeniem chorób płuc Szpital Specjalistyczny w Prabutach.