Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Asysta podczas udzielania świadczeń zdrowotnych skazanemu i tymczasowo aresztowanemu

Asysta podczas udzielania świadczeń zdrowotnych skazanemu i tymczasowo aresztowanemu fotolia.pl

Na ostanim posiedzeniu Sejmu posłowie znowelizowali Kodeks karny wykonawczy. W konsekwencji czego funkcjonariusze, którzy nie wchodzą w skład personelu medycznego, nie będą obecni podczas udzielania świadczeń zdrowotnych skazanemu i tymczasowo aresztowanemu.

W odniesieniu do osób skazanych zasada ta nie będzie obowiązywać w trzech przypadkach: gdy pomoc jest udzielana skazanemu uznanemu za stwarzającego zagrożenie, gdy personel medyczny wystąpi o taką asystę ze względów bezpieczeństwa oraz w sytuacji, gdy świadczenie zdrowotne jest udzielane poza terenem zakładu karnego.

W przypadku osób tymczasowo aresztowanych funkcjonariusze będą obecni podczas leczenia aresztowanych, uznanych przez komisję penitencjarną za stwarzających poważne zagrożenie, a także tych, którzy jeszcze przed tą komisją nie stanęli.

Nowelizacja wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 26 lutego 2014 r. (sygn. akt K 22/10). Trybunał zakwestionował przepis nakazujący obecność funkcjonariuszy podczas udzielania świadczeń zdrowotnych także w przypadkach, gdy nie jest to konieczne oraz brak ustawowego określenia okoliczności umożliwiających odstąpienie od tego nakazu.

W dalszej kolejności ustawą zajmą się senatorowie.

Źródło: Sejm RP

Czw., 5 Lt. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka