Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rozwój ośrodka dla osób chorych na SM

Rozwój ośrodka dla osób chorych na SM fotolia.pl

W Bornem Sulimowie powstało Centrum Rehabilitacji dla osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane im. Jana Pawła II, będące wielospecjalistycznym ośrodkiem zapewniającym kompleksową rehabilitację dla chorych na SM z całego kraju. Głównym celem działania ośrodka jest umożliwienie ludziom chorym uzyskanie względnego usprawnienia przy jednoczesnym zrozumieniu i zaakceptowaniu własnej choroby.

Inwestycja była elementem przedsięwzięcia związanego z przekształceniami obiektów powojskowych (były poradziecki szpital wojskowy) w kompleks obiektów służących do celów opieki zdrowotnej i społecznej. Całkowity koszt powstania placówki to ponad 8,5 miliona złotych. Ponad 3,3 mln złotych pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (ZPORR, działania: 3.3 Zdegradowane obszary miejskie, poprzemysłowe i powojskowe). Ponadto zaangażowano środki pochodzące z budżetu państwa (na zagospodarowanie terenu po jednostkach armii radzieckiej), Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz środki własne powiatu.

Stwardnienie rozsiane to jedna z najgroźniejszych chorób ośrodkowego układu nerwowego i jedna z najczęstszych przyczyn ciężkiego inwalidztwa u osób dorosłych. Do tej pory nie ustalono jej przyczyny, nie ma więc skutecznego leku na tę chorobę. Podstawową metodą obrony przed jej rozwojem, mającą największe znaczenie, jest rehabilitacja. Pomaga ona chorym na stwardnienie rozsiane wielokierunkowo: przywraca do życia i funkcjonowania w rodzinie, zawodzie i społeczeństwie, daje motywację do walki z chorobą. Do tej pory w Polsce funkcjonował tylko jeden tego typu ośrodek - Krajowy Ośrodek Mieszkalno-Rehabilitacyjny dla Osób Chorych na SM w Dąbku k. Ciechanowa dla 52 osób, który nie był w stanie zaspokoić dużego zapotrzebowania na świadczenie usług rehabilitacyjno-psychologicznych dla chorych na stwardnienie rozsiane. W Polsce jest ok. 40 tysięcy osób chorych na SM, tylko 5% z nich ma dostęp do prawidłowej terapii. Najpoważniejszymi problemami po rozpoznaniu choroby są brak stałej dostępności do lekarza, terapii oraz trudności w życiu zawodowym i społecznym - problemy z utrzymaniem przez osoby chore na SM pracy, trudności w relacjach z rodziną i bliskimi.

Centrum mieści się w czterokondygnacyjnym budynku o powierzchni całkowitej 2207,6 m2. Podzielone jest na część rehabilitacyjno-leczniczą oraz mieszkalno-rekreacyjną. Ośrodek wyposażony jest w kriokomorę, basen leczniczy o długości 15 metrów i szerokości 4 metrów. Osobnym elementem wyposażenia jest sprzęt rehabilitacyjny, wanny motylkowe, wirówki do kończyn dolnych, łóżka do ćwiczeń rehabilitacyjnych, elektroniczny sprzęt do ćwiczeń umożliwiających właściwe poruszanie się osób chorych na SM oraz zestawy sprzętu do terapii dłoni (sprzęt ten zwiększa możliwości ruchowe osób chorych). Część mieszkalno-rekreacyjna jest funkcjonalna, pozbawiona całkowicie barier architektonicznych, jednorazowo może przebywać tam do 43 osób. Pokoje wyposażone zostały w specjalistyczne łóżka o mechanizmie sterowania pilotem, szafy, stoliki wypoczynkowe, telewizory, jak również pełny węzeł sanitarny.

W marcu br. otwarto kolejne części Centrum. Rozbudowa Centrum współfinansowana została ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 7.4 Infrastruktura dla osób niepełnosprawnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013. Inwestycja ta zakończyła całkowicie prace adaptacyjne prowadzone w budynku byłego szpitala wojskowego Armii Radzieckiej. Całkowity koszt projektu to 2,1 mln zł, z czego 75 %, to środki z RPO WZ. Projekt polegał na zwiększeniu powierzchni infrastruktury dla osób niepełnosprawnych poprzez stworzenie 705,35 m² dodatkowych pomieszczeń, w których w trybie opieki całodobowej przebywać będzie 20 osób, ponadto stworzone zostaną: 2 sale do prowadzenia zajęć rehabilitacyjnych, 2 gabinety, 8 pokoi mieszkalnych wraz z zapleczem sanitarnym i podręcznymi magazynami. Łącznie stworzonych zostało 30 nowych pomieszczeń. W ramach projektu zostały przeprowadzone prace budowlane adaptujące strych (znajdujący się w przyległym do ośrodka budynku SP ZOZ) do celów rehabilitacyjno-mieszkalnych. Nowopowstała infrastruktura umożliwiła stworzenie 6 nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych, w sumie w Centrum zatrudnionych jest 41 osób. Projekt pozwolił na znaczne zwiększenie możliwości placówki, posiada 55 miejsc do rehabilitacji chorych na SM, ok. 640 osób może być przyjęte w ramach rehabilitacji stacjonarnej.

Wt., 19 Kw. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna