Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Samorządy dla zdrowia – konferencja Zdrowych Miast Polskich

Samorządy dla zdrowia – konferencja Zdrowych Miast Polskich fotolia.pl

„Zdrowie i jakość życia mieszkańców w polityce samorządowej” - pod takim hasłem przebiegła XXIII konferencja Zdrowych Miast Polskich w dniach 17-19 września 2014 r. w Rabce-Zdroju.

Konferencja stanowiła doskonałą okazję do wymiany doświadczeń zawodowych pracowników samorządowych zajmujących się promocją zdrowia i profilaktyką zdrowotną w samorządach. Szczególnie dużo uwagi poświęcono profilaktyce wirusowego zapalenia wątroby, promocji zdrowia wśród dzieci i młodzieży oraz osób starszych, a także rozwiązywaniu problemów społecznych w realiach XXI wieku.

Ciekawym punktem spotkania było omówienie przez przedstawicielkę Krakowa, wdrożonego w tym mieście informatycznego systemu zarządzania programami zdrowotnymi. Przy dużej liczbie programów zdrowotnych oraz zawartych umów z realizatorami programów zdrowotnych jest to narzędzie ułatwiające realizację programów oraz monitorowanie ich efektów.

W przypadku wielu dobrych praktyk prezentowanych przez przedstawicieli samorządów można było zauważyć niezwykle dużą kreatywność pracowników wydziałów zdrowia mając na uwadze ograniczone środki finansowe jakie są przeznaczane na realizację programów zdrowotnych. Przykładem takiej dobrej praktyki może być projekt Torunia „Pudełko Życia” - akcja mająca na celu ułatwienie niesienia skutecznej pomocy w stanach zagrożenia zdrowia i życia. Głównie w sytuacji, kiedy ratownicy medyczni, lekarze, strażacy, czy pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej muszą szybko reagować, a brak kontaktu z poszkodowanym (będącym np. po wylewie czy udarze i mającym kłopoty z mówieniem) może dramatycznie opóźnić akcję. W zwykłym plastikowym pudełku z naklejką „Pudełko życia” ustawionym w lodówce umieszczona zostaje karta, na której wypisane zostaną najistotniejsze informacje dotyczące pacjenta. Karta jest wypełniana zgodnie z dołączona instrukcją. Lodówka, w której znajdzie się pudełko oznaczona będzie naklejką podobną do tej na pudełku, co dla osoby udzielającej pomocy będzie sygnałem, że znajdują się w niej ważne informacje. Dlaczego lodówka – jest to sprzęt, który łatwo znaleźć w każdym domu.

Podobne projekt jest realizowany jeszcze w kilku innych samorządach w Polsce.

Pt., 19 Wrz. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel