Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o rencie socjalnej i ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o rencie socjalnej i ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych fotolia.pl

Ustawa z dnia 25 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o rencie socjalnej i ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych dotyczy realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 25 czerwca 2013r. (sygn. akt. P 11/12) i umożliwia obywatelom polskim i cudzoziemcom i ich rodzinom pobierania renty socjalnej, mimo czasowego przebywania poza granicami Polski.

Nowelizacja zmienia również art.10 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie  socjalnej, gdzie doprecyzowuje, że prawo do renty ulega zawieszeniu także w przypadku osiągnięcia za granicą przychodów przekraczających próg określony w ustawie.

Ponadto ustawa nowelizuje art. 72 ust 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. W myśl powyższej zmiany w przypadku zawieszenia prawa do renty socjalnej, prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego wygasa po upływie 90 dni od dnia ustania ubezpieczenia zdrowotnego w Narodowym Funduszu Zdrowia, bez względu na to, czy zawieszenie było następstwem osiągania przychodów w kraju, czy też za granicą.

Nowe przepisy ustawy będą miały zastosowanie, także, do spraw, które zostały wszczęte na podstawie dotychczas obowiązujących regulacji.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło: KPRP

Pt., 29 Sp. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka