Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kujawsko-pomorskie. Dla pacjentów, medyków i menedżerów zdrowia

Kujawsko-pomorskie. Dla pacjentów, medyków i menedżerów zdrowia fotolia.pl

Szpitale połączone siecią informatyczną umożliwiającą przesyłanie wyników badań i konsultowanie trudnych przypadków, ustandaryzowana dokumentacja medyczna bez konieczności zbierania papierowych wydruków i klisz rentgenowskich, system monitorowania zasobów szpitalnych na potrzeby zarządzania kryzysowego – leczenie i zarządzanie ochroną zdrowia w Kujawsko-Pomorskiem wkracza w erę nowoczesności.

W stworzonym i prowadzonym przez marszałkowską administrację województwa projekcie e-Zdrowie uczestniczy 25 lecznic w całym regionie – od największych, takich jak bydgoskie Centrum Onkologii i szpitale uniwersyteckie, po placówki powiatowe. Na przedsięwzięcie składają się:

  •     budowa i modernizacja wewnętrznych sieci teleinformatycznych,
  •     ucyfrowienie diagnostyki obrazowej i archiwizacji szpitalnych danych,
  •     informatyzacja systemów zarządzania i logistyki w placówkach   
  •     budowa regionalnego portalu informacyjnego z elektronicznym repozytorium wyników badań oraz systemami umożliwiającymi zarządzanie profilaktyką zdrowotną i monitorowanie zasobów szpitalnych na potrzeby zarządzania kryzysowego.

W praktyce oznacza to położenie nowych kabli oraz instalację serwerów i innych urządzeń kierujących ruchem w sieciach; dostawy komputerów i oprogramowania oraz przystawek pozwalających na uzyskiwania cyfrowego zapisu obrazu w starszych (analogowych, opartych na kliszach) typach aparatów rentgenowskich; pomoc placówkom we wdrożeniu nowoczesnych systemów informatycznych zarządzania zasobami (elektroniczny obieg wewnętrznych dokumentów, w tym na przykład zamówień składanych przez oddziały w szpitalnych aptekach), z czym łączą się szkolenia dla personelu; zbudowanie medycznej platformy internetowej umożliwiającej gromadzenie i wymianę danych medycznych oraz monitorowanie zasobów dla wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

- Wyeliminujemy w ten sposób częste obecnie powtarzanie nieobojętnych przecież dla organizmu badań, przede wszystkim tych z zakresu diagnostyki obrazowej, ordynowanych dzisiaj standardowo gdy leczony w powiatowym szpitalu pacjent trafia na przykład do szpitala uniwersyteckiego. Uznaje się bowiem, że zapis obrazu na kliszy trudno porównywać z zapisem na twardym dysku. Repozytorium badań umożliwi konsultacje specjalistyczne online, a cały system wyeliminowanie części „papierowego” obrotu dokumentów – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.   

Obecnie finiszuje warta 4 miliony złotych pierwsza część projektu, polegająca na modernizacji, a w niektórych placówkach na budowie od podstaw szpitalnych sieci informatycznych. Prace zakończono już Szpitalu Miejskim w Toruniu oraz szpitalach powiatowych w Rypinie, Mogilnie (z oddziałem w Strzelnie), Lipnie, Tucholi, Żninie i Więcborku, zakończenie pozostałych w ciągu najbliższych kilku miesięcy. (Lista wszystkich beneficjentów tego segmentu przedsięwzięcia w załączniku) Przygotowujemy dokumentację dotyczącą procedur przetargowych na dostawy komputerów i oprogramowania oraz pozostałego sprzętu, w tym urządzeń do cyfryzacji diagnostyki obrazowej. Trwają też zaawansowane przygotowania do realizacji pozostałych elementów projektu. Całość będzie działać jesienią 2015.
 
Pakiet e-Zdrowie to część większego projektu informatyzacyjnego dedykowanego odbiorcom usług publicznych oraz strukturom i zespołom organizującym i realizującym te usługi. Wartość całości to 105,5  miliona złotych, wartość inwestycji w medycznej części projektu wynosi 48 mln złotych. Część przedsięwzięć już zakończono, wszystko będzie działać jesienią 2015.

Żródło: UMWKP

Śr., 6 Sp. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka