Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Działania samorządu w ramach Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii 2011-2016

Działania samorządu w ramach Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii 2011-2016 fotolia.pl

Przyjęto Krajowy Program Przeciwdziałania Narkomanii  na lata 2011-2016, określający kierunki działań, które powinny być uwzględnione w wojewódzkich i gminnych programach przeciwdziałania narkomanii.

Jednostki Samorządu Terytorialnego w zakresie profilaktyki skoncentrują się na rozwoju programów profilaktyki uniwersalnej - organizacja programów profilaktycznych na wszystkich poziomach edukacji, inicjatywy adresowane do rodziców, rozwój i wsparcie oferty pozaszkolnych zajęć dla dzieci i młodzieży oraz wsparciu programów profilaktyki selektywnej (m.in. świetlice profilaktyczno-wychowawcze, programy wczesnej interwencji, pomoc psychologiczna i prawna).

Samorządy podejmą inicjatywy zmierzające do podniesienia poziomu wiedzy społeczeństwa na temat problemów związanych z używaniem substancji psychoaktywnych. Ich zadaniem jest także podnoszenie kwalifikacji zawodowych osób zaangażowanych w działalność profilaktyczną.

W obszarze leczenia, rehabilitacji, ograniczania szkód zdrowotnych i reintegracji społecznej, samorządy terytorialne realizować powinny działania zmierzające do zwiększenia dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób używających szkodliwie i uzależnionych od narkotyków (m.in. inicjowanie powstawania nowych placówek ambulatoryjnych, rozwój i modernizację bazy materialnej zakładów prowadzących leczenie i rehabilitację osób uzależnionych, upowszechnianie informacji na temat placówek i programów dla osób uzależnionych). Kolejnym kierunkiem działań powinno być zmniejszanie marginalizacji społecznej osób używających narkotyków szkodliwie oraz osób uzależnionych, mające na celu poprawę jakości ich życia oraz podniesienie poziomu bezpieczeństwa lokalnej społeczności. JST powinny się zająć również wsparciem rozwoju zawodowego pracowników zatrudnionych w placówkach prowadzących leczenie i rehabilitację osób uzależnionych od narkotyków, co poprawia jakość świadczonych usług.

Program zdefiniował kierunki działań przewidzianych do realizacji przez JST w zakresie badań i monitoringu problemu narkotyków i narkomanii. Monitorowanie epidemiologiczne problemu narkotyków i narkomanii na szczeblu lokalnym i wojewódzkim, monitorowanie postaw społecznych na temat problemu narkotyków i narkomanii,  a także rozwój i konsolidacja systemu informacji o narkotykach i narkomanii w województwach.

Źródłem finansowania zadań wojewódzkich i gminnych programów przeciwdziałania narkomani są środki finansowe pochodzące z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych zgodnie z przepisami ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Wt., 29 Mrz. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna