Konwent Powiatów Województwa Łódzkiego zawnioskował do Ministra Zdrowia o formalne uregulowanie dopuszczalności pobierania opłat od pacjentów przez samodzielnie publiczne zakłady opieki zdrowotnej.
Obecnie zakaz pobierania opłat od pacjentów przestaje obowiązywać z chwilą przekształcenia spzoz-u w spółkę kapitałową. Samorządowcy zadają więc pytanie "jakie argumenty przemawiają za zakazem pobierania opłat przez spzoz-y za świadczenia zdrowotne, a dopuszczają możliwość pobierania opłat w przypadku spółki kapitałowej, która powstała z przekształcenia spzoz-u", dodają przy tym, że "spółka taka zachowuje w dalszym ciągu charakter podmiotu publicznego. Kontynuuje dotychczasową działalność medyczną na podstawie umów z NFZ. Z reguły w tym samym obiekcie, na tym samym sprzęcie i przez ten sam personel medyczny".
Zdaniem starostów "różnicowanie sytuacji podmiotów leczniczych w tak istotnej kwestii, jak źródła finansowania ich działalności, w zasadzie wyłącznie w oparciu o formę prawną, w jakiej one funkcjonują, nawet nie w oparciu o rodzaj własności, stawiają pod znakiem zapytania konstytucyjność takich rozwiązań przede wszystkim z punktu widzenia równości podmiotów wobec prawa i zakazu dyskryminacji".
Spółka kapitałowa powstała z przekształcenia spzoz-u pozostaje nadal podmiotem publicznym ze 100% udziałem dotychczasowego podmiotu tworzącego zoz. Starostowie zadają więc pytanie "Czy zmiana jedynie formy prawnej, w której wykonywana jest dokładnie ta sama działalność, stanowi w zgodzie z Konstytucją RP wystarczającą przesłankę dla zróżnicowania dopuszczalności źródeł finansowania działalności takich podmiotów i powinna powodować dyskryminację spzoz w tym temacie?!"
Konwent Powiatów Województwa Łódzkiego opierając się na art. 32 Konstytucji RP, który stwierdza, że wszyscy są wobec prawa równi wnosi o równe traktowanie zakładów opieki zdrowotnej bez zróżnicowania ich źródeł finansowania ze względu na formę prawną.