6 listopada br. Związek Powiatów Polskich przyjął stanowisko w sprawie konieczności kontynuacji wsparcia przekształceń w sektorze ochrony zdrowia.
W przedmiotowym dokumencie samorządowcy podkreślają, że "Ochrona zdrowia jest jednym z najważniejszych zadań realizowanych przez władze publiczne. Zadanie to ma bowiem wielki wpływ na jakość życia poszczególnych obywateli, zaś dostęp do świadczeń medycznych wysokiej jakości jest jedną z najważniejszych potrzeb wyrażanych przez społeczeństwo. Wśród czynników mających kluczowy wpływ na dostępność i jakość świadczeń zdrowotnych niebagatelną rolę odgrywa system organizacyjny i sposób zarządzania poszczególnymi podmiotami leczniczymi, w tym szpitalami powiatowymi".
Dodają przy tym także, iż: "Nie ulega wątpliwości, że jedną z optymalnych rozwiązań organizacyjno–prawnych funkcjonowania szpitala jest działanie w formie spółki prawa handlowego". Przypominają także, że to właśnie z tego względu przepisy ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej określiły zasady przekształcania samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej w spółki prawa handlowego oraz mechanizm finansowego wsparcia dokonywanych przekształceń.
Analizując sytuację z perspektywy minionego czasu samorządowcy doszli do wniosku, że dotychczasowe rozwiązania okazały się niewystarczające. Swoje zdanie uzasadniają wskazując na problemy jakie się pojawiły, a do których - zdaniem ZPP - należą:
- zbyt krótki horyzont czasowy procesu przekształceń, umożliwiający ubieganie się o wsparcie finansowe wyłącznie do 31 grudnia 2013 roku. Samorządowcy przestrzegają, że: "Rzetelne przygotowanie się do przekształcenia samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej wymaga szerokiego dialogu społecznego, licznych analiz, a wreszcie wypracowania konsensusu politycznego. Wszystkie te działania wymagają czasu – w efekcie wiele powiatów nie zakończy procesu przekształceń przed końcem roku bieżącego";
- niewystarczający system wsparcia procesu przekształceń oraz nieracjonalne ograniczenie przeznaczenia dotacji otrzymywanych z budżetu państwa. Zdaniem ZPP: "Zbyt wąski jest katalog zobowiązań szpitala uprawniających do uzyskania finansowego wsparcia procesu przekształceń. Paradoksalnie, istniejące ograniczenia w wydatkowaniu dotacji, zniechęcają do jej pozyskania".
W ocenie ZPP niezbędna jest kontynuacja programu wsparcia przekształceń samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. "W przeciwnym razie proces ten może ulec zatrzymaniu, co negatywnie odbije się na procesie stabilizowania sytuacji finansowej szpitali" - dodają samorządowcy, a jako dodatkowy argument podnoszą fakt: "Postulat ten jest tym bardziej uzasadniony, że nie został wyczerpany przewidziany w ustawie o działalności leczniczej limit wsparcia przekształceń ( kwota 1,4 mld zł)".