Mimo niesłabnącego narzekania na system ochrony zdrowia do 2009 r. spadał systematycznie odsetek negatywnych retrospektywnych ocen zmiany w stopniu zaspokojenia potrzeb zdrowotnych – z 41 w 2000 r do 25, ale w ostatnich czterech latach nastąpił niewielki co prawda ale wzrost ocen negatywnych – tak wynika z analizy zawartej w opublikowanym raporcie "Diagnoza Społeczna 2013. Warunki i jakość życia polaków" pod red. prof. J. Czapińskiego oraz prof. T. Panka. Jednocześnie autorzy raportu zauważają, że nie rośnie niezwykle niski odsetek ocen pozytywnych.
Sytuację tą obrazuje zamieszczona tabela prezentująca oceny zmiany zaspokojenia potrzeb zdrowotnych w okresie minionych latach (od ostatniego pomiaru) w kolejnych rundach badania (w proc.)
Jak czytamy w ww. raporcie, negatywnych ocen zmian z zaspokojeniu potrzeb zdrowotnych w porównaniu do sytuacji w 2011 r. było znacznie więcej w grupie gospodarstw domowych z bezrobotnymi niż w grupie gospodarstw domowych bez bezrobotnych (odpowiednio ponad 36 proc. i ponad 26 proc. gospodarstw domowych dało oceny negatywne zmian). Najczęściej oceny negatywne tych zmian były formułowane, w przypadku wyróżnionych typów gospodarstw domowych, w grupach gospodarstw rodzin niepełnych i nierodzinnych wieloosobowych (w ponad 35 proc. i prawie 30 proc. gospodarstw z tych grup). Gospodarstwa domowe najczęściej oceniające negatywnie zmiany w poziomie zaspokojenia ich potrzeb zdrowotnych zamieszkiwały w największych miastach o liczbie mieszkańców i małych miastach o liczbie mieszkańców 20-100 tys. (ponad 29 proc. gospodarstw z tych grup) oraz województwa łódzkie, warmińsko-mazurskie i dolnośląskie (odpowiednio prawie 35 proc. i po ponad 33 proc. gospodarstw z tych województw).
Źródło: Czapiński, J., Panek, T. (2013). Warunki życia gospodarstw domowych. Opieka zdrowotna. Diagnoza Społeczna 2013 Warunki i Jakość Życia Polaków - Raport