Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Niedostateczny nadzór weterynaryjny i sanitarny nad przestrzeganiem standardów przez producentów żywności

Niedostateczny nadzór weterynaryjny i sanitarny nad przestrzeganiem standardów przez producentów żywności fotolia.pl

W przekazanym do Sejmu "Sprawozdaniu z działalności NIK w 2012 roku" odnajdujemy interesujący wątek, tym razem dotyczący niedostatecznego nadzoru weterynaryjnego i sanitarnego nad przestrzeganiem standardów przez producentów żywności.

Powiatowi lekarze weterynarii na podstawie przepisów ustawy z 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej i ustawy z 16 grudnia 2005 r. o produktach pochodzenia zwierzęcego sprawują nadzór weterynaryjny nad produkowaną żywnością pochodzenia zwierzęcego. Państwowi powiatowi inspektorzy sanitarni, na podstawie ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej i ustawy z 25 września 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia, sprawują nadzór sanitarny nad produkowaną żywności pochodzenia niezwierzęcego oraz nadzór nad żywnością znajdującą się w obrocie, a także nadzór nad produkcją i obrotem materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.

Powiatowi lekarze weterynarii oraz państwowi powiatowi inspektorzy sanitarni wydają decyzje w sprawie zatwierdzenia zakładów produkujących żywność oraz poprzez kontrole okresowe sprawują nadzór nad bezpieczeństwem produkowanej i wprowadzanej do obrotu żywności. W razie stwierdzenia nieprawidłowości, organy te wydają decyzje administracyjne, w których m.in. zakazują używania niewłaściwych surowców, nakazują wycofanie z obrotu niebezpiecznych produktów oraz nakazują usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości w wyznaczonym terminie. W sytuacjach, gdy zachodzą określone przesłanki, organy te wydają decyzje o cofnięciu zatwierdzenia i wykreślają dany zakład działający na rynku spożywczym z rejestru nadzorowanych zakładów.

Z tytułu sprawowanego nadzoru ww. organy pobierają opłaty, które w terminach określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów z 20 grudnia 2010 r. w sprawie szczegółowego sposobu wykonywania budżetu państwa przekazywane są na odpowiedni rachunek dochodów budżetu państwa.

NIK skontrolowała, jak wygląda Nadzór weterynaryjny i sanitarny nad przestrzeganiem przez producentów żywności standardów weterynaryjnych i sanitarnych w województwie podkarpackim. Ocena wypadła pozytywnie, ale jednocześnie NIK stwierdziła nieprawidłowości w zakresie sprawowanego nadzoru, które dotyczyły w szczególności nielegalnego i nierzetelnego działania organów sprawujących nadzór nad bezpieczeństwem żywności.

Kontrola wykazała, że niektóre produkty żywnościowe znajdujące się w obrocie nie spełniały właściwej jakości zdrowotnej, co mogło mieć wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe konsumentów. Także niektóre zakłady produkujące żywność lub zajmujące się jej obrotem, nie przestrzegały standardów sanitarnych lub weterynaryjnych, mających wpływ na jakość zdrowotną żywności. Organy sprawujące nadzór nad bezpieczeństwem żywności musiały podejmować w tych przypadkach działania, mające na celu wyeliminowanie z obrotu niebezpiecznej żywności oraz usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości.

Źródło: "Sprawozdaniu z działalności NIK w 2012 roku", NIK, 2013

Wt., 1 Prn. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka