Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy istnieje jakieś kryterium określające optymalne rozmieszczenie komórek organizacyjnych (np. oddziałów) w budynku szpitala?

Czy istnieje jakieś kryterium określające optymalne rozmieszczenie komórek organizacyjnych (np. oddziałów) w budynku szpitala? fotolia.pl

Zdaniem autora powinno się stosować dwa główne kryteria: kryterium ergonomiczności oraz kryterium kosztów eksploatacji.

Kryterium ergonomiczności to nic innego, jak takie rozmieszczenie komórek organizacyjnych, które spełniając wymagania zawarte w przepisach szczegółowych, powodują, że wysiłek pracowników obsługujących te komórki, jest minimalny. Zwykle spełniając kryterium ergonomiczności, jednocześnie spełniamy kryterium minimalnych kosztów eksploatacji. Jeżeli zaplanujemy takie rozmieszczenie komórek funkcjonalnych, które spowoduje, że przy zachowaniu wymogów przepisów szczegółowych, drogi komunikacji, obsługiwane zarówno przez pracowników medycznych jak i zaopatrzenia, będą najkrótsze z możliwych do uzyskania, uzyskamy efekt w postaci minimalnego wysiłku fizycznego pracowników na ich wielokrotne pokonanie w ciągu dnia. Jednocześnie te ciągi komunikacyjne będą obsługiwane w możliwie najkrótszym możliwym czasie, co spowoduje, że pracownik większą część ze swojego dyspozycyjnego dziennego czasu przeznaczy na pracę efektywną, a nie na komunikację.

Jeżeli drogi komunikacji będą możliwie najkrótsze z możliwych w danym układzie pomieszczeń, będzie to minimalizacja powierzchni komunikacyjnej wobec powierzchni przeznaczonej na realizację procesów leczniczych. A każdy metra kwadratowy powierzchni lub kubatury oznacza koszty związane z nakładem inwestycyjnym, oraz znacznie bardziej dolegliwe i długotrwałe, koszty związane z eksploatacją. A zaliczyć tu trzeba koszty: oświetlenia, ogrzania i/lub klimatyzacji, sprzątania i dezynfekcji, napraw bieżących i konserwacji, czy okresowych prac związanych np. z odnowieniem ścian przez malowanie. Proszę zwrócić uwagę, że jeżeli koszty inwestycyjne ponosi się jeden raz, to koszty eksploatacji ponoszone są w okresie kilku, kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu lat i w takim okresie powinny być kalkulowane przed podjęciem decyzji. Zwykle przekraczają one wielokrotnie koszty inwestycji.

Źródło: materiał powstał w ramach projektu "Innowacyjna i sprawna administracja" współfinansowanego ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, a realizowanego przez Związek Powiatów Polskich; autor: Janusz Atłachowicz

Wt., 1 Prn. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka