18 czerwca br. Konwent Powiatów Województwa Małopolskiego przyjął stanowisko w sprawie finansowania lokalnych inwestycji szpitalnych w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014 -2020.
Starostowie małopolscy wskazują, że w "Programowej perspektywie finansowej 2014-2020 uwarunkowania strategiczne" jest zapis: "Wsparcie koncentrować się będzie na wysokospecjalistycznej infrastrukturze ochrony zdrowia –projekty przyczyniające się do zapewnienia udzielania specjalistycznych i wysokospecjalistycznych świadczeń zdrowotnych, inwestycje w zakresie zintegrowanego systemu ratownictwa medycznego, prowadzenie działalności dydaktycznej i badawczej w dziedzinie nauk medycznych oraz wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań w praktykę".
Analizując założenia programu strategicznego z zakresu ochrony zdrowia można wnioskować, iż pieniądze w pierwszej kolejności przeznaczone będą na inwestycje rozwojowe a nie odtworzeniowe, co przy identyfikowanych potrzebach infrastrukturalnych szpitali powiatowych może oznaczać utrudniony do nich dostęp.
Konwent Powiatów Województwa Małopolskiego wskazuje, że zgodnie z art. 207 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej Podmiot wykonujący działalność leczniczą w dniu wejścia w życie ustawy, niespełniający wymagań dostosuje pomieszczenia i urządzenia do tych wymagań do dnia 31 grudnia 2016 r. Niestety, samorządy prowadzące szpitale nie mają na to odpowiednich środków.
Dlatego w swoim stanowisku starostowie małopolscy domagają się gwarancji Samorządu Województwa Małopolskiego, że w perspektywie finansowej Unii Europejskiej 2014-2020 na lata 2014 -2020 szpitale powiatowe otrzymają wsparcie finansowe na zadania związane z modernizacją istniejącej infrastruktury.