Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Alergik vs pyłki... czyli walka przez cały rok

Alergik vs pyłki... czyli walka przez cały rok fotolia.pl

Alergia jest uciążliwą dolegliwością, na którą cierpią zarówno dorośli, jak i dzieci. Wszyscy chorzy powinni znać kalendarz pylenia roślin i traw, aby odpowiednio przygotować się do sezonu, w którym pojawia się największe stężenie uczulających ich pyłków.

Większość roślin pyli na wiosnę, lecz niektóre pyłki roślin zaczynają być aktywne już w lutym, a nawet wcześniej. Poniżej przedstawiamy ogólny kalendarz pylenia.

Styczeń
To początek okresu pylenia leszczyny, olchy i grzybów zwłaszcza aspergillusa. W styczniu występuje także słabe natężenie kurzu.

Luty
W lutym obserwuje się silne natężenie pyłków leszczyny, olchy i aspergillusa. W połowie miesiąca zaczyna pylić również brzoza.

Marzec
Kończy się pylenie leszczyny, a zaczynają być aktywne pyłki grabu, topoli i dębu. Coraz silniej pylą: brzoza i wierzba. Poza tym rozpoczyna się niebezpieczny okres dla osób uczulonych na jad pszczół. Marzec to również czas średniego natężenia aspergillusa.

Kwiecień
To koniec pylenia olchy. W tym czasie najintensywniej pylą: wierzba, brzoza, grab, topola i dąb. W powietrzu zaczynają unosić się pyłki traw. Pylenie rozpoczyna także cladosporium. Nadal można zaobserwować średnią aktywność aspergillusa, ale też silne natężenie jadu pszczół i nieco słabe jadu os.

Maj
Swoje pylenie kończą: wierzba, brzoza, grab, topola i dąb oraz trawy. Zaczyna się natomiast pylenie żyta i pokrzywy, a także grzybów: cladosporium i alternarii. W dalszym ciągu występuje słabe natężenie jadu os.

Czerwiec
To początek pylenia lipy, a także czas wzmożonej aktywności żyta i wszystkich grzybów. W czerwcu najintensywniej pylą trawy.

Lipiec
Obserwuje się intensywne natężenie pyłków grzybów oraz jadu pszczół. Silnie pylą także pokrzywa i lipa, słabiej natomiast żyto i trawy.

Sierpień
Podobnie jak w lipcu, najaktywniejsze są: grzyby i pokrzywy oraz jad pszczół i os. Z kolei swoje pylenie kończą trawy i lipa.

Wrzesień
To koniec pylenia pokrzywy. Mniejszą aktywność wykazują także pyłki grzybów.

Październik
Nie pylą już żadne drzewa, ale w powietrzu nadal unoszą się pyłki grzybów, a także jad pszczół i os.

Listopad
Zanika jad os i przestają pylić grzyby, z wyjątkiem aspergillusa.

Grudzień
Kończy się pylenie aspergillusa.

Pamiętajmy
Czas rozpoczęcia i zakończenia pylenia przez poszczególne rośliny jest zależny od krainy geograficznej, warunków klimatycznych i gatunku rośliny.

Źródło: alergologiaplus.com oraz poradopedia.pl

Czw., 16 Mj. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa