Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

NRL w sprawie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

NRL w sprawie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej fotolia.pl

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej w dniu 12 kwietnia br. zajęło stanowisko w sprawie zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po rozpatrzeniu projektu zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej zamieszczonego na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia zgłosiło swoje uwagi do przedmiotowego projektu.

Zdaniem NRL wątpliwości budzi brak spójności rozwiązań polegających na przyjęciu zdefiniowanego obszaru zabezpieczenia – ustalanego ze względu na konieczność właściwego zabezpieczenia świadczeń, uwarunkowanego wielkością populacji i warunkami geograficzno-terytorialnymi danego obszaru, a oparciem finansowania świadczeń na ryczałcie, który ma pokryć koszty udzielania świadczeń zdrowotnych wszystkich zgłaszających się pacjentów, również zamieszkałych poza obszarem zabezpieczenia. Świadczeniodawcy zapewniający w ramach nocnej pomocy dostęp do świadczeń dodatkowych np. konsultacji specjalistycznych, badań diagnostycznych cieszą się często większą popularnością pacjentów co z kolei oznacza, że w ramach takiego samego ryczałtu mają udzielić pomocy wszystkim pacjentom, którzy zgłoszą się o pomoc. Powyższe prowadzi do sytuacji, w której świadczeniodawca cieszący się większym zaufaniem pacjentów będzie udzielał większą liczbę świadczeń w ramach takiego samego wynagrodzenia.

Dodatkowo NRL wskazuje, że wątpliwości budzi także przepis § 8 ust. 6 pkt 5 projektu zarządzenia, który nakłada obowiązek odnotowania w dokumentacji zbiorczej godziny wyjazdu oraz godziny powrotu osoby udzielającej świadczenia w trybie wyjazdowym. Zarządzenie nie precyzuje, czy w przypadku udzielania pomocy w takim trybie kilku pacjentom odnotowana powinna być godzina wyjazdu z i powrotu do placówki, czy też godziny wejścia do i opuszczenia miejsca zamieszkania pacjenta.

Źródło: nil.org.pl

Pt., 12 Kw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka