Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

„Hurtownia danych” i „System Wykrywania Nadużyć” w ochronie zdrowia

„Hurtownia danych” i „System Wykrywania Nadużyć” w ochronie zdrowia fotolia.pl

W związku z realizacją zapisów umowy podpisanej z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, dotyczącej realizacji zadań w zakresie części IV – obszar analizy danych czyli „Hurtownia danych i System Wykrywania Nadużyć", firma Sygnity S.A. w połowie 2012 r. rozpoczęła prace nad rozwiązaniem.

Na obecnym etapie prac rozpoczęto i zaplanowano szereg spotkań z różnymi grupami przedstawicieli przyszłych użytkowników.

Celem prowadzonych spotkań i konsultacji ma być maksymalne zaangażowanie odbiorców w budowę systemów oraz określenie potrzeb analitycznych i raportowych poszczególnych instytucji biorących udział w konsultacjach.

Obecnie Wykonawca prowadzi równolegle prace analityczne oraz przygotowuje koncepcję rozwiązań, które budować będzie w kolejnym etapie prac tj.:

  • Podsystem Hurtownia Danych (HD) – który będzie zapewniał m.in. analizy, statystyki, raporty oraz funkcje monitorowania i wykrywania zjawisk zachodzących w systemie ochrony zdrowia.
  • Podsystem Wykrywania Nadużyć (SWN) – zapewniający funkcje wykrywania nadużyć w ochronie zdrowia.

Dane potrzebne do działania powyższych podsystemów pozyskiwane będą za pośrednictwem szyny usług z podsystemów realizowanych przez pozostałych Wykonawców Systemu P1, w szczególności w obszarze gromadzenia danych oraz rejestrów i słowników lub wprost od podmiotów będących ich źródłem (czyli ich własnych systemów lub przekazane poprzez Aplikację Innych Podmiotów /Aplikację Płatników/ Aplikację Usługodawców i Aptek).

W ramach swoich prac, Wykonawca IV części Systemu P1 przeprowadził w lutym br. w siedzibie CSIOZ warsztaty dedykowane przygotowywanym rozwiązaniom pn. „Przegląd technik analitycznych SEMMA w kontekście problematyki wykrywania nadużyć w ochronie zdrowia". W trakcie warsztatów zaprezentowane zostały najlepsze praktyki i wzorce z zakresu Data Mining pod kątem wykrywania zjawisk niepożądanych, anomalii i nietypowych zachowań w obszarze ochrony zdrowia. W spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele przyszłych użytkowników Systemu P1 m.in. Naczelnej Izby Lekarskiej, Naczelnej Rady Lekarskiej, Narodowego Funduszu Zdrowia, Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego oraz Ministerstwa Zdrowia.

Źródło: Biuletyn Informacyjny CSIOZ - Wydanie Ósme

Śr., 27 Mrz. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka