W dniu 12 marca 2013 roku w Ministerstwie Zdrowia obyło się spotkanie poświęcone odpowiedzialności zawodowej lekarzy.
W spotkaniu tym udział wzięli Maciej Hamankiewicz - Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Jolanta Orłowska-Heitzman – Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej oraz wiceministrowie zdrowia: Igor Radziewicz-Winnicki, Sławomir Neumann i Cezary Rzemek.
Przedmiotem spotkania były zagadnienia związane z problematyką odpowiedzialności zawodowej lekarzy.
Podczas tego spotkania wskazano na trudności w porozumieniu pomiędzy rzecznikami odpowiedzialności zawodowej a prokuratorami i koniecznością wzajemnego przekazywania informacji i udostępniania dokumentacji medycznej koniecznej do prowadzenia postępowania wyjaśniającego dotyczącego lekarzy i lekarzy dentystów, co do których istnieje przypuszczenie, iż popełnili przewinienie zawodowe.
Minister Neumann obiecał spotkać się w tej sprawie z prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem i zaproponował zorganizowanie cyklu szkoleń dla prokuratorów, które zorientowałyby ich na problematykę odpowiedzialności zawodowej lekarzy. Wiceministrowie podkreślili też ogromne znaczenie szkoleń z zakresu prawa w kształtowaniu etycznych postaw lekarzy i lekarzy dentystów. Obiecali, że w najbliższym czasie wystosują pismo do dyrektorów jednostek prowadzących staże i specjalizacje lekarzy, aby oddelegowywali lekarzy w wieku do 35 roku życia na szkolenia prowadzone przez Naczelną Izbę Lekarską zgodnie z umową z Ministerstwem Zdrowia ze środków unijnych.
Wiceministrowie przychylili się do propozycji NROZ organizacji cyklicznych spotkań NROZ z konsultantami krajowymi celem omówienia przyczyn zdarzeń powodujących skargi do rzeczników odpowiedzialności zawodowej. Minister Igor Radziewicz-Winnicki zwrócił szczególną uwagę na proces kształcenia młodych lekarzy, a w szczególności na ocenę jakości procesu specjalizowania się, zapowiadając znaczne zwiększenie zaangażowania samorządu lekarskiego w prowadzeniu, nadzorowaniu i ocenianiu specjalizacji oraz ustawicznego kształcenia.
Omówiono również niektóre elementy systemu opieki POZ oraz świątecznej i nocnej opieki medycznej i ratownictwa wymagające pilnych zmian.
Samorząd jeszcze raz przedstawił stanowisko wyrażane w dniu 8 marca br. przez Prezydium NRL w obecności Ministra Zdrowia Bartosza Arłukowicza (więcej TUTAJ).
Prezes NRL Maciej Hamankiewicz zwrócił wiceministrom uwagę na finansowanie pionu odpowiedzialności zawodowej, który to obowiązek spoczywa na Ministerstwie Zdrowia. Dla niego przekazywanie przez Ministerstwo tylko dwudziestu paru procent rzeczywistych kosztów na pion odpowiedzialności zawodowej to zbyt mało. Poprosił wiceministrów o pilne rozwiązanie tego problemu.
Źródło: Naczelna Izba Lekarska