Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Co czeka szpitale, samorządy i pacjentów po reformie ochrony zdrowia?

Jak informuje piątkowa Gazeta Prawna posłowie sejmowej podkomisji, która od grudnia 2010 r. zajmowała się czterema najważniejszymi projektami ustaw z tzw. pakietu zdrowotnego, zakończyła pracę. W czwartek zostały przyjęte sprawozdania do tych projektów.

Projekty, poza nielicznymi wyjątkami, zostały praktycznie przyjęte bez poprawek. A jeżeli takie były, to poza projektem ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty nie dotyczyły najważniejszych kwestii. Jak mówi Beata Małecka-Libera, wiceprzewodnicząca sejmowej komisji zdrowia, już na najbliższym posiedzeniu Sejmu (czyli 23 – 25 lutego) może odbyć się ich II czytanie.

Część z nich wejdzie w życie jeszcze w tym roku. Jednak te najważniejsze, jak m. in. zmiany w nauczaniu lekarzy, dopiero rok później – dodaje.

Najważniejsze zmiany jakie czekają szpitale, samorządy i pacjentów na swoich łamach opublikował Dziennik Gazeta Prawna. Główne zagadnienia tych zmian to:

  • możliwość szybszego uzyskania odszkodowania lub zadośćuczynienia bez konieczności występowania na drogę sądową przez osobę leczoną,
  • zmiany związane z egzaminami lekarskimi,
  • nowe regulacje kwestie funkcjonowania publicznych placówek ochrony zdrowia i ich przekształcania w spółki,
  • stopniowe przeprowadzenie procesu informatyzacji systemu lecznictwa (do lekarza online),
  • wprowadzenie sztywnych cen i marż na leki (tzw. projekt ustawy refundacyjnej).

Wciąż niepewny jest los dwóch innych projektów, których przedstawienie w najbliższym czasie zapowiadał resort zdrowia, a które mają uzupełniać pakiet. Chodzi o dodatkowe ubezpieczenia oraz projekt ustawy w sprawie jakości w ochronie zdrowia. Oba utknęły w konsultacjach w resorcie zdrowia. Nie wiadomo także, czy koncepcja decentralizacji NFZ oraz sprawdzenie jej w ramach programu pilotażowego w dwóch województwach jest dalej aktualna. Resort wycofał się także z pomysłu podwyżki składki zdrowotnej.

Więcej w Gazecie Prawnej

fot. www.sxc.hu

 


Wt., 8 Lt. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka