Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

4 miliony Polaków nie widnieje w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych

4 miliony Polaków nie widnieje w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych fotolia.pl

"Polacy ubezpieczeni czy nieubezpieczeni? – ja tego nie wiem. Wiem za to, że nie ma ich w CWU (Centralnym Wykazie Ubezpieczonych) – więc za nich nie zapłacę“ – tak o prawie 4 milionach Polaków wypowiedziała się obecna pani prezes NFZ Agnieszka Pachciarz podczas spotkania z lekarzami rodzinnymi z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia w sprawie systemu, który razem z nową ustawą ma obowiązywać od 1 stycznia.

Organizacja lekarzy rodzinnych z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia od dawna zgłasza wątpliwości co do funkcjonowania CWU, możliwości sprawdzania prawa do świadczeń, zasad zgłaszania pacjentów do tego systemu. Z danych NFZ wynika, że ponad 10 proc. Polaków brakuje w systemie CWU i nie jest to związane z ich brakiem uprawnienia do świadczeń. W Polsce tak faktycznie prawie nie ma pacjentów pozbawionych prawa do świadczeń. Są tylko tacy, którzy nie mają uregulowanego statusu. Resort zdrowia w 2012 roku podał, że nieubezpieczonych i nieuprawnionych jest mniej niż 1 proc. Polaków. Skąd zatem taka przepaść w statystykach pomiędzy danymi Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia?

Lekarze od lat oczekują na system, który ułatwi im weryfikację uprawnień swoich pacjentów, co jest nie tylko niezbędne przy rozliczeniach z NFZ, ale także niosłoby informację o prawach pacjenta do refundacji leków. Pytanie, czy system e-WUŚ, który obecnie powstaje spełni oczekiwania środowiska medycznego?

Źródło: Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia/ http://www.esculap.pl

Śr., 2 St. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: