Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Skierniewice uzdrowiskiem?

Skierniewice uzdrowiskiem? fotolia.pl

Na swoim pierwszym w 2013 roku posiedzeniu, Zespół ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej wyda opinię o projekcie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie nadania statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej Osiedlu Zdrojowemu położonemu na obszarze miasta na prawach powiatu Skierniewice oraz sołectwom: Maków, Krężyce i Dąbrowice położonym na obszarze gminy Maków.

Wymienione w tytule Osiedle Zdrojowe jest nową (powstałą na wiosnę tego roku) jednostką pomocniczą miasta, utworzoną w związku z lokalizacją na jego terenie dwóch ujęć wody termalnej. Jak wskazały badania woda z pierwszego odwiertu jest wodą mineralną swoistą 11,20% chlorkowo-sodową, żelazistą, jodkową, siarczkową, zaś z drugiego – wodą mineralną swoistą 10,87% chlorkowo-sodową, żelazistą, jodkową.

Sporządzony operat uzdrowiskowy wskazał, że wody mają właściwości lecznicze wśród których wymieniono:

  1. trans-mineralizację organizmu;
  2. dehydratację organizmu;
  3. działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne;
  4. działanie na receptory ruchowe i czuciowe na skórze;
  5. podwyższanie temperatury skóry przeciętnie o około 0,5oC;
  6. powstanie na skórze „płaszcza solnego” oddziałującego na organizm do 24 godzin;
  7. obniżenie ciśnienia tętniczego;
  8. zwiększenie tempa przemiany materii, zmniejszenie napięcia mięśniowego (rozluźnienie mięśni) oraz zmniejszenie pobudliwości nerwowej.

Po rozcieńczeniu wody mogą być wykorzystywane zarówno do kąpieli solankowych w leczeniu chorób narządów ruchu, chorób skóry, w rehabilitacji i profilaktyce, a także do inhalacji solankowych w leczeniu chorób dróg oddechowych.

Przewidziana w rozporządzeniu wielkość obszaru ochrony uzdrowiskowej wynosi 4238,58 ha. W obszarze tym planowana jest budowa kompleksu uzdrowiskowego obejmującego zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego oraz innych obiektów służących lecznictwu uzdrowiskowemu lub obsłudze pacjenta lub turysty.

Czw., 27 Gr. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski