25 pździernika br. w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się spotkanie zespołu koordynującego powstanie Regionalnego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego dla Województwa Lubuskiego na lata 2012-2015. Praca nad dokumentem jest już w fazie końcowej. – W pierwszej kolejności stawiamy na priorytety, które realnie uda nam się zrealizować w 2013 r. – mówi prof. Andrzej Rajewski, przewodniczący zespołu.
Stworzenie regionalnego programu jest wymogiem ministerialnym. Lubuski dokument ma m.in. określać realizację Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego w naszym regionie. W 2010 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów o Narodowym Programie. Jednym z założeń tego dokumentu jest stworzenie warunków do leczenia pacjentów jak najbliżej domu. Program skupia się na poprawie dostępności do opieki psychiatrycznej ambulatoryjnej. Jest to szczególnie trudne zadanie w województwie lubuskim, gdzie istnieje mocno rozbudowana opieka psychiatryczna szpitala.
Gotowa jest już część regionalnego programu mówiąca właśnie o zasobach, diagnozująca obecny stan w zakresie leczenia psychiatrycznego w naszym województwie.
W spotkaniu, które odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim udział wzięli: prof. Andrzej Rajewski z Katedry i Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Poznaniu, Konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, który jest przewodniczącym zespołu oraz Anna Moskwa, ordynator Oddziału Psychiatrii Sądowej w Szpitalu w Gorzowie, Magdalena Kraszewska, Naczelnik Wydziału Świadczeń Opieki Zdrowotnej w Narodowym Funduszu Zdrowia, Łukasz Basaj, psycholog, terapeuta uzależnień w N ZOZ Ośrodka Terapeutycznego Profil w Żarach, Beata Kotus, dyrektor Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ciborzu, Roksolana Tyburska, Specjalista psychiatrii, Lekarz Naczelny Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu, Łukasz Paczkowski, Kierownik Działu Rehabilitacji Psychiatrycznej w szpitalu w Międzyrzeczu, a także przedstawiciele Departamentu Ochrony Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim.
Podczas spotkania uzgodniono, że przedstawiciele poszczególnych jednostek przygotują propozycje utworzenia małych centrów opieki psychiatrycznej na swoim terenie. Takie centra mają świadczyć pacjentowi kompleksową pomoc. Podmioty realizujące poszczególne zadania w ramach centrów powinny się zintegrować i współpracować ze sobą.
Na spotkaniu poruszona została także kwestia finansowania świadczeń w zakresie opieki psychiatrycznej.
Źródło: lubuskie.pl