Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Parlament Europejski: leczenie bez granic od 2013 roku

Parlament Europejski: leczenie bez granic od 2013 roku fotolia.pl

Parlament Europejski przyjął 19 stycznia br. dyrektywę o korzystaniu z usług medycznych w UE, która umożliwia leczenie w innym kraju, a potem zwrot kosztów leczenia do poziomu gwarantowanego w kraju ubezpieczenia - informuje portal Rynek Zdrowia.

Nowa dyrektywa ma wejść w życie w 2013 roku ‒ aż tyle czasu mają kraje członkowskie na jej przystosowanie do swojego prawa i przygotowanie Krajowych Punktów Kontaktowych, w których pacjenci będą mogli uzyskać informację na temat leczenia za granicą.

Dyrektywa przewiduje zwrot kosztów leczenia do poziomu gwarantowanego w kraju gdzie ubezpieczony jest pacjent, a jeśli kwota jest niższa, zwrot faktycznie poniesionych kosztów. Jeśli leczenie jest droższe, to różnicę musi pokryć pacjent z własnej kieszeni, co oznacza, że Polacy będą musieli w wielu przypadkach dopłacać.

Dyrektywa jest skierowana szczególnie do osób z rzadkimi chorobami, które mają kłopot ze specjalistyczną opieką w swoim kraju.

Zmiana w porównaniu z obecnie obowiązującymi przepisami polega na tym, że pacjent nie będzie musiał udowadniać konieczności skorzystania z usługi medycznej za granicą (np. z powodu zbyt długich kolejek), jeśli w grę nie wchodzi hospitalizacja. Wcześniejsza zgoda NFZ będzie wymagana w przypadku leczenia szpitalnego, już od jednej nocy szpitalnej. Wszelka inna forma leczenia nie będzie wymagała wcześniejszej autoryzacji NFZ, pod warunkiem, że jest ona objęta tzw. koszykiem świadczeń gwarantowanych.

Pełna treść artykułu dostępna jest na stronach Rynku Zdrowia

Niedz., 30 St. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka