Programy unijne dają dostęp do dotacji, bez których w wielu szpitalach nie mogłoby być mowy o remontach i wymianie sprzętu. Pieniądze są spore, stąd konieczność bardzo uważnej realizacji warunków każdego programu.
Wśród ujawnionych nieprawidłowości, dotyczących realizacji projektów unijnych, najwięcej dotyczy naruszenia Ustawy Prawo Zamówień Publicznych, w tym głównie: niewłaściwego stosowania ustawy PZP do zakupów powyżej 14 tys. euro netto, niestosowania trybów określonych w PZP, wydatków niezgodnych z kategorią zawartą w budżecie wniosku o dofinansowanie.
Jednym ze szpitali, który w skali kraju ma największe doświadczenie dotyczące korzystania ze środków pomocowych jest nowo oddany Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku, gdzie uzyskano z tej puli w ostatnich latach 90 mln zł.
Tam, aby znajdować pieniądze na zakup sprzętu i opracowywać wnioski o programy, ale i monitorować ich realizację już na szpitalnych oddziałach, od siedmiu lat istnieje dział analiz, zakupów inwestycyjnych i promocji.
Początkowo zespół analiz zlecał studium wykonalności na zasadach outsourcingu, teraz - po nabraniu doświadczenia - prowadzi program od jego pozyskania do zakończenia realizacji. Sukces w zarządzaniu projektami unijnymi oparty jest m.in. na tym, że zajmuje się tym procesem ten sam zespół ludzi.
Taki model zabiegania i kontrolowania wydatkowania środków unijnych wart jest polecenia dużym szpitalom. W mniejszych lepiej sprawdzi się zlecenie tych prac doświadczonej firmie zewnętrznej.
Źródło: Rynek Zdrowia