Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jakimi argumentami przekonać partnera prywatnego do inwestycji w szpital w PPP, podczas gdy refundacja z NFZ obejmuje zaledwie rok?

Jakimi argumentami przekonać partnera prywatnego do inwestycji w szpital w PPP, podczas gdy refundacja z NFZ obejmuje zaledwie rok? fotolia.pl

Na tytułowe pytanie - zadane w ramach akcji „Partnerstwo Publiczno-Prywatne – doradcy podpowiadają" - odpowiedziała Dr Irena Herbst, Prezes Zarządu Fundacji Centrum PPP. Odpowiedź tą cytujemy poniżej w całości.

Ekspert odpowiada: "Rzeczywiście, system finansowania ochrony zdrowia w Polsce nie sprzyja rozwojowi projektów realizowanych w oparciu o formułę PPP. Krótkoterminowe (1-roczne, maksymalnie 3-letnie) kontrakty z Narodowego Funduszu Zdrowia są rażąco nieproporcjonalne w stosunku do długoterminowych (25-30-letnich) umów PPP.

Argumentem, który mógłby ewentualnie przekonać potencjalnego partnera prywatnego do inwestycji w szpital w PPP, gdy refundacja obejmuje zaledwie rok – jest stworzenie warunków, w których podmiot publiczny, jak w projekcie PPP Szpitala Powiatowego w Żywcu, może zapewnić finansowanie usług medycznych przez np. 3 lata w przypadku nie otrzymania kontraktu z NFZ przez partnera prywatnego.

Ponadto, podmiot publiczny może zaoferować możliwość uzyskiwania dochodów dodatkowych z działalności komercyjnej – np. apteka, sklepik, restauracja, itd.

Poza wszystkim jednak, wydaje się, że najlepszym dostępnym modelem realizacji przedsięwzięć PPP w sektorze ochrony zdrowia w Polsce, z uwagi na problem krótkookresowego finansowania procedur medycznych przez NFZ, jest opcja tzw. 'facility management' gdzie partner prywatny projektuje, buduje, finansuje i zarządza wszystkim za wyjątkiem procedur medycznych, które są świadczone przez podmiot publiczny. Partner prywatny zarabia w ten sposób na administrowaniu i utrzymaniu budynku, zarządzaniu parkingiem i systemami IT, cateringu, aptece, sklepiku itd. Oczywiście ryzyko nieuzyskania kontraktów z NFZ wciąż istnieje, ale jest po stronie publicznej.

Podmiot publiczny może również rozważyć wniesienie do Projektu PPP gruntu, który po zakończeniu umowy PPP zostaje zwrócony mu wraz z nakładami – pozwala to znacznie obniżyć koszty projektu i zmniejszyć zaangażowanie finansowe partnera prywatnego."

Źródło: ppportal.pl

Pt., 7 Wrz. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka